Tuesday, June 25, 2024
28.8 C
Skopje

Почина Жарко Лаушевиќ

-Реклама-

Актерот Жарко Лаушевиќ почина денеска на 63-годишна возраст, по кратко и тешко боледување, соопшти во име на семејството Анита Лаушевиќ.

Реклама

За датумот и местото на погребот јавноста ќе биде навремено информирана, пренесува белградска „Политика“.

-Реклама-

Пред да биде хоспитализиран летово заради проблеми со бели дробови, актерот не сакал да го пропушти продолжението на снимањето на серијата „Калкански кругови“ на која работел во Аранѓеловац.

-Реклама-

Лаушевиќ дипломирал глума на Факултетот за драмски уметности во Белград. Бил член на Југословенскиот драмски театар, каде играл улоги во голем број претстави.

Своето филмско деби го имаше во 1982 година, со улога во филмот „Прогон“. Истата година игра значајни улоги во филмовите „Савамала“ и „Директно емитување“.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Почина Жарко Лаушевиќ

-Реклама-

Актерот Жарко Лаушевиќ почина денеска на 63-годишна возраст, по кратко и тешко боледување, соопшти во име на семејството Анита Лаушевиќ.

Реклама

За датумот и местото на погребот јавноста ќе биде навремено информирана, пренесува белградска „Политика“.

Пред да биде хоспитализиран летово заради проблеми со бели дробови, актерот не сакал да го пропушти продолжението на снимањето на серијата „Калкански кругови“ на која работел во Аранѓеловац.

Лаушевиќ дипломирал глума на Факултетот за драмски уметности во Белград. Бил член на Југословенскиот драмски театар, каде играл улоги во голем број претстави.

Своето филмско деби го имаше во 1982 година, со улога во филмот „Прогон“. Истата година игра значајни улоги во филмовите „Савамала“ и „Директно емитување“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО