Friday, December 1, 2023
4.8 C
Skopje
spot_img

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ НБА КОШАРКАР: Голема загуба за кошаркарскиот свет!

-Реклама-

Џони Грин, ѕвездата на Њујорк Никс, почина на 89-годишна возраст во Хантингтон, Њујорк.

Реклама

Грин беше познат како „Jumpin’ Johnny“, способен да „прелета“ повеќе противници во текот на 14 сезони во НБА. Џони Грин, се стекна со слава поради неговата способност да скока многу повисоко од другите.

-Реклама-

Неговата смрт во болница ја потврдил неговиот син „Џампин Џони“, кој рекол дека неговиот татко имал проблеми со срцето и бубрезите околу една година.

Играше во НБА до својата 39-та година. Грин беше Американец на Државниот универзитет во Мичиген во неговата јуниорска и сениорска сезона.

Никс го избраа Грин во првото коло на драфтот во регуларната сезона на НБА во 1959 година, вкупно шести.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ НБА КОШАРКАР: Голема загуба за кошаркарскиот свет!

Реклама

Џони Грин, ѕвездата на Њујорк Никс, почина на 89-годишна возраст во Хантингтон, Њујорк.

Грин беше познат како „Jumpin’ Johnny“, способен да „прелета“ повеќе противници во текот на 14 сезони во НБА. Џони Грин, се стекна со слава поради неговата способност да скока многу повисоко од другите.

Неговата смрт во болница ја потврдил неговиот син „Џампин Џони“, кој рекол дека неговиот татко имал проблеми со срцето и бубрезите околу една година.

Играше во НБА до својата 39-та година. Грин беше Американец на Државниот универзитет во Мичиген во неговата јуниорска и сениорска сезона.

Никс го избраа Грин во првото коло на драфтот во регуларната сезона на НБА во 1959 година, вкупно шести.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО