Friday, December 1, 2023
4.8 C
Skopje
spot_img

(ФОТО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ЈА ЗАФАТИ БУГАРИЈА: Две лица го загубија животот!

-Реклама-

Две лица загинаа за време на викендот во невремето во Бугарија кое предизвика штети, паднати голем број дрвја и прекин на електричната енергија на брегот на Црното Море.

Реклама

Во саботата вечерта, 43-годишна жена починала откако била згмечена од дрво во источниот град Варна, соопшти бугарската полиција. Повредени се и двајца спасувачи кога врз нив паднале скршени гранки.

-Реклама-

Шеесет и петгодишен возач загина во Софија кога дрво паднало врз автомобилот во кој се наоѓал. Неговата сопруга е хоспитализирана во тешка состојба.

Иако денес временската ситуација во главниот град се смирува, источна Бугарија се уште е изложена на силен ветер кој дува со брзина поголема од 100 километри на час и немирно море со бранови над пет метри.

Крајбрежниот град Варна прогласи вонредна состојба, како и осум други градови во регионот, а жителите беа замолени да останат дома.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

(ФОТО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ЈА ЗАФАТИ БУГАРИЈА: Две лица го загубија животот!

Реклама

Две лица загинаа за време на викендот во невремето во Бугарија кое предизвика штети, паднати голем број дрвја и прекин на електричната енергија на брегот на Црното Море.

Во саботата вечерта, 43-годишна жена починала откако била згмечена од дрво во источниот град Варна, соопшти бугарската полиција. Повредени се и двајца спасувачи кога врз нив паднале скршени гранки.

Шеесет и петгодишен возач загина во Софија кога дрво паднало врз автомобилот во кој се наоѓал. Неговата сопруга е хоспитализирана во тешка состојба.

Иако денес временската ситуација во главниот град се смирува, источна Бугарија се уште е изложена на силен ветер кој дува со брзина поголема од 100 километри на час и немирно море со бранови над пет метри.

Крајбрежниот град Варна прогласи вонредна состојба, како и осум други градови во регионот, а жителите беа замолени да останат дома.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО