Tuesday, July 9, 2024
28.8 C
Skopje

(ФОТО) Драма на Црното Море: Потона товарен брод, исчезнати сите членови на екипажот

-Реклама-

Турски товарен брод со 12 членови на екипажот потона во близина на турскиот брег на Црното Море за време на невремето во неделата, изјави во понеделникот министерот за внатрешни работи Али Јерликаја.

Реклама

-Реклама-

Капетанот на бродот „Кафкаметлер“, кој пловел под турско знаме, во неделата наутро пријавил дека бродот пловел кон брановидникот кај Ерегли, во северозападната турска провинција Зонгулдак, соопшти претходно канцеларијата на гувернерот на провинцијата.

-Реклама-

Јерликаја рече дека бродот потонал откако удрил во водовод. Силни бури го зафатија регионот во неделата, а канцеларијата на гувернерот соопшти дека лошите временски услови ги спречиле авионите и бродовите да го бараат бродот.

„Кога ќе се подобрат неповолните временски услови, активностите за пребарување и спасување ќе започнат веднаш“, изјави Јерликаја за новинарите.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

(ФОТО) Драма на Црното Море: Потона товарен брод, исчезнати сите членови на екипажот

-Реклама-

Турски товарен брод со 12 членови на екипажот потона во близина на турскиот брег на Црното Море за време на невремето во неделата, изјави во понеделникот министерот за внатрешни работи Али Јерликаја.

Реклама

Капетанот на бродот „Кафкаметлер“, кој пловел под турско знаме, во неделата наутро пријавил дека бродот пловел кон брановидникот кај Ерегли, во северозападната турска провинција Зонгулдак, соопшти претходно канцеларијата на гувернерот на провинцијата.

Јерликаја рече дека бродот потонал откако удрил во водовод. Силни бури го зафатија регионот во неделата, а канцеларијата на гувернерот соопшти дека лошите временски услови ги спречиле авионите и бродовите да го бараат бродот.

„Кога ќе се подобрат неповолните временски услови, активностите за пребарување и спасување ќе започнат веднаш“, изјави Јерликаја за новинарите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО