Saturday, February 24, 2024
13.8 C
Skopje
spot_img

(ФОТО) СНЕЖНО УТРО ВО СРБИЈА : Измерен снег и до 15 сантиметри, а еве кога се очекува и во Македонија!

-Реклама-

Снежна идила и во Србија. Утринава е измерен снег на планините и до 15 сантиметри.

Реклама
-Реклама-

Како што пишуваат српските медиуми во моментов сите патни правци од прв приоритет се проодни.

-Реклама-

„Во текот на ноќта била ангажирана тешка механизација, а околу два часот по полноќ биле ангажирани и грејдери на Златибор. Многу врнеше снег, камионите не беа исклучени цела ноќ. На теренот имаше 13 камиони, а најкритични се делниците преку Златибор, Златар и Кадињача. Во соработка со сообраќајната полиција воведена е забрана за шлепери“ изјави Ален Мушановиќ од Путево Ужице.

Во центарот на Нова Варош и Златибор висината на снегот е околу 10 сантиметри, а на околните планини висината варира од 15 до 20 сантиметри, во зависност од надморската височина.

Во моментов во западна Србија снегот паѓа со послаб интензитет, а температурата е неколку степени под нулата.

Во Македонија в недела претпладне ќе дува засилен, повремено силен северен ветер, над 70 километри на час и наместа ќе провејува слаб снег. В понеделник утрото ќе биде ведро и многу студено, а нови врнежи се очекуваат во вторник. Температурите ќе се задржат ниски до средината на следната седмица.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

(ФОТО) СНЕЖНО УТРО ВО СРБИЈА : Измерен снег и до 15 сантиметри, а еве кога се очекува и во Македонија!

Реклама

Снежна идила и во Србија. Утринава е измерен снег на планините и до 15 сантиметри.

Како што пишуваат српските медиуми во моментов сите патни правци од прв приоритет се проодни.

„Во текот на ноќта била ангажирана тешка механизација, а околу два часот по полноќ биле ангажирани и грејдери на Златибор. Многу врнеше снег, камионите не беа исклучени цела ноќ. На теренот имаше 13 камиони, а најкритични се делниците преку Златибор, Златар и Кадињача. Во соработка со сообраќајната полиција воведена е забрана за шлепери“ изјави Ален Мушановиќ од Путево Ужице.

Во центарот на Нова Варош и Златибор висината на снегот е околу 10 сантиметри, а на околните планини висината варира од 15 до 20 сантиметри, во зависност од надморската височина.

Во моментов во западна Србија снегот паѓа со послаб интензитет, а температурата е неколку степени под нулата.

Во Македонија в недела претпладне ќе дува засилен, повремено силен северен ветер, над 70 километри на час и наместа ќе провејува слаб снег. В понеделник утрото ќе биде ведро и многу студено, а нови врнежи се очекуваат во вторник. Температурите ќе се задржат ниски до средината на следната седмица.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО