Monday, March 4, 2024
9.8 C
Skopje

УХМР најавува нови врнежи од снег – еве кога!

-Реклама-
-Реклама-

Како што соопшти УХМР, -8 степени се измерени во Прилеп, Дебар и Крушево, -7 во Охрид, -6 степени во Тетово, Крива Паланка и Демир Капија, -5 во Скопје-Петровец, Велес, Кавадарци и Претор, -4 степени во Струмица и Штип, -3 во Скопје-Зајчев Рид, Куманово и Виница и -2 во Дојран и Гевгелија.

Реклама

Највисока снежна покривка од 20 сантиметри утрово е измерена во Ѓуриште, 19 см во Пожаране, 18 во Дебар, 16 во Маврови Анови, 14 во Битола, 13 во Берово и Крушево, 12 во Крива Паланка и 7 сантиметри во Прилеп.

-Реклама-

-Утрово е ведро, претежно тивко и студено. Времето денеска ќе биде сончево и студено, во западните делови со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми насекаде, а во текот на ноќта во западните делови ќе има врнежи од снег. Ќе дува слаб ветер, претпладне од северен, а попладне претежно од јужен правец, соопшти УХМР.

Максималната температура во земјава ќе биде во интервал од -1 до 7 степени. Во Скопје сончево и многу студено со мала облачност. Максималната температура ќе достигне 3 степени.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

УХМР најавува нови врнежи од снег – еве кога!

Реклама

Како што соопшти УХМР, -8 степени се измерени во Прилеп, Дебар и Крушево, -7 во Охрид, -6 степени во Тетово, Крива Паланка и Демир Капија, -5 во Скопје-Петровец, Велес, Кавадарци и Претор, -4 степени во Струмица и Штип, -3 во Скопје-Зајчев Рид, Куманово и Виница и -2 во Дојран и Гевгелија.

Највисока снежна покривка од 20 сантиметри утрово е измерена во Ѓуриште, 19 см во Пожаране, 18 во Дебар, 16 во Маврови Анови, 14 во Битола, 13 во Берово и Крушево, 12 во Крива Паланка и 7 сантиметри во Прилеп.

-Утрово е ведро, претежно тивко и студено. Времето денеска ќе биде сончево и студено, во западните делови со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми насекаде, а во текот на ноќта во западните делови ќе има врнежи од снег. Ќе дува слаб ветер, претпладне од северен, а попладне претежно од јужен правец, соопшти УХМР.

Максималната температура во земјава ќе биде во интервал од -1 до 7 степени. Во Скопје сончево и многу студено со мала облачност. Максималната температура ќе достигне 3 степени.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО