Saturday, February 24, 2024
13.8 C
Skopje
spot_img

Хамас ја ослободи малата Абигејл (4): Терористите и ги убија родителите, таа го прослави роденденот во пеколот на Газа, а сега се врати со семејството

-Реклама-

Четиригодишното девојче чии родители беа убиени од Хамас беше меѓу 17-те заложници ослободени од Газа во неделата, што е првпат американски државјанин да биде ослободен по кревкото примирје меѓу терористичката група и Израел.

Реклама
-Реклама-

Две Американки, исто така, наводно биле на списокот за ослободување во неделата, иако не се знае дали и тие се ослободени.

-Реклама-

Абигејл Мор Едан – која наполни 4 години во заробеништво во петокот, откако остана сираче во смртоносниот напад на 7 октомври – е предадена на Црвениот крст, изјавија високи американски претставници за Си-Ен-Ен.

This undated photo released by Hostages and Missing Families Forum Headquarters shows Avigail Idan, 4 years old. Avigail was one of the third group of hostages released by Hamas on Sunday, Nov. 26, 2023, as part of truce deal. Hamas freed 17 hostages, including 14 Israelis. (Hostages and Missing Families Forum headquarters via AP)

Американскиот претседател Џозеф Бајден во петокот изрази надеж дека израелско-американското девојче ќе биде меѓу ослободените овој викенд.

17-те заложници, меѓу кои 14 Израелци и тројца странски државјани, сите земени од Црвениот крст, се третата група ослободена од почетокот на прекинот на огнот во четвртокот.

Абигејл беше киднапирана од Хамас во Кибуц Кфар Аз, откако нејзиниот татко Рој Едан (43), фоторепортер, и мајката Смадар Едан беа убиени во напад на 7 октомври.

Нејзините постари браќа и сестри, на возраст од 6 и 10 години, преживеале по 14 часа криење во плакарот.

Абигејл наводно била во прегратките на својот татко кога Хамас ги убил него и нејзината мајка.

Семејството на девојчето се надеваше дека таа ќе биде ослободена пред нејзиниот четврти роденден, а тоа беше петок.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Хамас ја ослободи малата Абигејл (4): Терористите и ги убија родителите, таа го прослави роденденот во пеколот на Газа, а сега се врати со семејството

Реклама

Четиригодишното девојче чии родители беа убиени од Хамас беше меѓу 17-те заложници ослободени од Газа во неделата, што е првпат американски државјанин да биде ослободен по кревкото примирје меѓу терористичката група и Израел.

Две Американки, исто така, наводно биле на списокот за ослободување во неделата, иако не се знае дали и тие се ослободени.

Абигејл Мор Едан – која наполни 4 години во заробеништво во петокот, откако остана сираче во смртоносниот напад на 7 октомври – е предадена на Црвениот крст, изјавија високи американски претставници за Си-Ен-Ен.

This undated photo released by Hostages and Missing Families Forum Headquarters shows Avigail Idan, 4 years old. Avigail was one of the third group of hostages released by Hamas on Sunday, Nov. 26, 2023, as part of truce deal. Hamas freed 17 hostages, including 14 Israelis. (Hostages and Missing Families Forum headquarters via AP)

Американскиот претседател Џозеф Бајден во петокот изрази надеж дека израелско-американското девојче ќе биде меѓу ослободените овој викенд.

17-те заложници, меѓу кои 14 Израелци и тројца странски државјани, сите земени од Црвениот крст, се третата група ослободена од почетокот на прекинот на огнот во четвртокот.

Абигејл беше киднапирана од Хамас во Кибуц Кфар Аз, откако нејзиниот татко Рој Едан (43), фоторепортер, и мајката Смадар Едан беа убиени во напад на 7 октомври.

Нејзините постари браќа и сестри, на возраст од 6 и 10 години, преживеале по 14 часа криење во плакарот.

Абигејл наводно била во прегратките на својот татко кога Хамас ги убил него и нејзината мајка.

Семејството на девојчето се надеваше дека таа ќе биде ослободена пред нејзиниот четврти роденден, а тоа беше петок.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО