Friday, February 23, 2024
13.8 C
Skopje
spot_img

Што е „златно млеко“ и зошто e oдлично за здравјето?

-Реклама-

Млекото од куркума, на индиски – haldi doodh, е еден од најпопуларните напивки за зајакнување на имунитетот, лекување настинки, грип, а се користи и за артритис и воспаление.

Реклама
-Реклама-

Главната состојка на ова златно млеко е куркумата, која има повеќе од 150 потенцијално тераписки функции, а богата е со антиоксидансни, противвоспалителни и антиканцерогени својства.

-Реклама-
Додавањето на бибер во целиот рецепт ја зголемува телесната апсорпција на куркумата на 2000%!

Подготовка на златното млеко:

1 чекор – Паста од куркума

Состојки: ¼ шолја куркума во прав, ½ лажица мелен бибер, ½ шолја филтрирана вода

Подготовка: Помешајте ги сите состојки во сад за варење на средна јачина. По неколку минути мешање треба да добиете густа паста. Оставете ја смесата да се олади, а потоа чувајте ја во мала тегла во ладилник.

2 чекор – Златно млеко

Состојки: 1 шолја бадемово млеко (кокосовото или домашното кравјо млеко cе одлична алтернатива), 1 лажица кокосово масло, ½ лажичка паста од куркума и мед.

Подготовка: Комбинирајте ги сите состојки освен медот во сад за варење. Додека го загревате млекото со маслото и пастата, не дозволувајте да зоврие. На крај, додајте мед по желба.

Зошто е добро златното млеко?
Постојат неколку причини зошто ова млеко се користи уште од античко време во различни култури. Куркумата, која има силно антиоксидативно дејство, ги должи нејзините многубројни придобивки. Содржи и протеини, магнезиум, калиум и калциум. Еве некои од најважните придобивки од златното млеко:

1. Го намалува воспалението и болките во зглобовите
Сите состојки во пијалокот имаат силно антиинфламаторно дејство. Тие исто така можат да ја намалат болката во зглобовите што предизвикува состојби како што се остеоартритис и ревматоиден артритис.

2. Го подобрува расположението
Поради куркуминот, главната состојка во куркумата, златното млеко може да го подобри расположението и да ги намали симптомите на депресија. Покрај тоа, куркуминот ја подобрува меморијата, а кога се зема во поголеми количини, може да го намали ризикот од деменција или Алцхајмерова болест.

3. Има антибактериски, антивирусни и антигабични својства
Во Индија златното млеко се користи како лек за разни болести, настинки или грип. Исто така, познато е дека го зајакнува имунитетот. За тоа се должи и куркумата, но и циметот кој го спречува развојот на бактерии, како и ѓумбирот кој се користи и кај разни инфекции.

4. Добар е за варење
Ѓумбирот влијае на варењето така што го стимулира да делува, а куркумата позитивно влијае и на варењето.

5. Го намалува високиот крвен притисок
Поради циметот и ѓумбирот, златното млеко може да го намали крвниот притисок. Го намалува и ризикот од срцев удар.

6. Го подобрува здравјето на коските
Млекото содржи калциум и витамин Д, кои се познати како состојки кои позитивно влијаат на развојот и здравјето на коските.

Сепак, иако овие состојки имаат добар ефект врз телото, потребни се дополнителни истражувања за да се потврдат овие придобивки.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Што е „златно млеко“ и зошто e oдлично за здравјето?

Реклама

Млекото од куркума, на индиски – haldi doodh, е еден од најпопуларните напивки за зајакнување на имунитетот, лекување настинки, грип, а се користи и за артритис и воспаление.

Главната состојка на ова златно млеко е куркумата, која има повеќе од 150 потенцијално тераписки функции, а богата е со антиоксидансни, противвоспалителни и антиканцерогени својства.

Додавањето на бибер во целиот рецепт ја зголемува телесната апсорпција на куркумата на 2000%!

Подготовка на златното млеко:

1 чекор – Паста од куркума

Состојки: ¼ шолја куркума во прав, ½ лажица мелен бибер, ½ шолја филтрирана вода

Подготовка: Помешајте ги сите состојки во сад за варење на средна јачина. По неколку минути мешање треба да добиете густа паста. Оставете ја смесата да се олади, а потоа чувајте ја во мала тегла во ладилник.

2 чекор – Златно млеко

Состојки: 1 шолја бадемово млеко (кокосовото или домашното кравјо млеко cе одлична алтернатива), 1 лажица кокосово масло, ½ лажичка паста од куркума и мед.

Подготовка: Комбинирајте ги сите состојки освен медот во сад за варење. Додека го загревате млекото со маслото и пастата, не дозволувајте да зоврие. На крај, додајте мед по желба.

Зошто е добро златното млеко?
Постојат неколку причини зошто ова млеко се користи уште од античко време во различни култури. Куркумата, која има силно антиоксидативно дејство, ги должи нејзините многубројни придобивки. Содржи и протеини, магнезиум, калиум и калциум. Еве некои од најважните придобивки од златното млеко:

1. Го намалува воспалението и болките во зглобовите
Сите состојки во пијалокот имаат силно антиинфламаторно дејство. Тие исто така можат да ја намалат болката во зглобовите што предизвикува состојби како што се остеоартритис и ревматоиден артритис.

2. Го подобрува расположението
Поради куркуминот, главната состојка во куркумата, златното млеко може да го подобри расположението и да ги намали симптомите на депресија. Покрај тоа, куркуминот ја подобрува меморијата, а кога се зема во поголеми количини, може да го намали ризикот од деменција или Алцхајмерова болест.

3. Има антибактериски, антивирусни и антигабични својства
Во Индија златното млеко се користи како лек за разни болести, настинки или грип. Исто така, познато е дека го зајакнува имунитетот. За тоа се должи и куркумата, но и циметот кој го спречува развојот на бактерии, како и ѓумбирот кој се користи и кај разни инфекции.

4. Добар е за варење
Ѓумбирот влијае на варењето така што го стимулира да делува, а куркумата позитивно влијае и на варењето.

5. Го намалува високиот крвен притисок
Поради циметот и ѓумбирот, златното млеко може да го намали крвниот притисок. Го намалува и ризикот од срцев удар.

6. Го подобрува здравјето на коските
Млекото содржи калциум и витамин Д, кои се познати како состојки кои позитивно влијаат на развојот и здравјето на коските.

Сепак, иако овие состојки имаат добар ефект врз телото, потребни се дополнителни истражувања за да се потврдат овие придобивки.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО