Tuesday, February 27, 2024
14.8 C
Skopje
spot_img

Вработен во „Македонски пошти“ украл над 50.000 евра

-Реклама-

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Е.М.(29) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Реклама
-Реклама-

Тој, во текот на 2023 година, како вработен во АД „Македонски пошти“ – подружница во Општина Центар Жупа, со искористување на својата службена положба и со пречекорување на своето службено овластување, од сметката на акционерското друштво извршил неовластено присвојување на парични средства.

-Реклама-

Со тоа, пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 3.095.358 денари.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Вработен во „Македонски пошти“ украл над 50.000 евра

Реклама

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Е.М.(29) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Тој, во текот на 2023 година, како вработен во АД „Македонски пошти“ – подружница во Општина Центар Жупа, со искористување на својата службена положба и со пречекорување на своето службено овластување, од сметката на акционерското друштво извршил неовластено присвојување на парични средства.

Со тоа, пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 3.095.358 денари.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО