Saturday, February 24, 2024
13.8 C
Skopje
spot_img

Се огласи мајката на исчезнатата Вања: Нејзината ќерка последен пат е забележана кај „Броз кафе“

-Реклама-

И по 24 часа откако беше пријавено нејзиното исчезнување, 14-годишната Вања од Скопје сè уште не е пронајдена.

Реклама
-Реклама-

Полицијата трагаше по неа и во текот на ноќта, а проверувани биле и снимките од безбедносните камери.

-Реклама-

Мајката на исчезнатото девојче, за „Макфакс“ раскажува дека и таа и полицијата го прегледувале нејзиниот компјутер, но дека не пронашле ништо.

Ѓорчевска појаснува дека полицијата ги прегледувала и камерите и сите достапни материјали и докази што би можеле да помогнат во пронаоѓање на исчезнатата Вања.

Мајката реагира на написите и коментарите на јавноста кои упатуваат критики за работата на полицијата.

„Морав да реагирам, затоа што полицијата активно работи на пронаоѓање на нашата Вања. Сите инспектори се вклучени, сите работат. Јас синоќа до три часот после полноќ бев во полициската станица „Беко“ и сите беа вклучени во потрагата. Вклучени сме сите, и полицијата, и роднини и пријатели и другарчињата. Сега излепивме и постери со ликот на Вања во Центар за полесно пронаоѓање“, раскажува мајката, пренесува Макфакс.

Телефонот на Вања, како што додава и натаму е исклучен.

„Вања излезе вчера утрото во 07 часот и 20 минути а јас излегов по неа во 07 часот и 40 минути. По кратко време ми се јави нејзината класна и ми кажа дека Вања не е на училиште. Јас веднаш ја побарав но беше недостапна, телефонот и беше исклучен. Проверив на „Гугл Мапс“ и видов дека последно е регистрирана во близина на „Броз кафе“ на Партизанска“, појаснува таа.

Вели дека Вања била весела вечерта пред настанот, и дека ништо не наведувало дека нешто такво може да се случи.

„Вечерта беше весела, весела си отиде на училиште, не сме се расправале, отворено си разговараме за се. Ги распрашав сите нејзини другарчиња. Тие доаѓаа и претходно тука, се дружеа, си седеа. Но никој вчера не ја видел Вања во училиште“, кажува мајката.

„Како родители мислиме само на најлошто. Надлежните ни велат дека досега не памтат сличен ваков случај“, додава Ѓорчевска.

МВР апелира да не се шират дезинформации, и дека постојано ќе ја информира јавноста се до пронаоѓање на малолетничката.

Извор: makfax.com.mk

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Се огласи мајката на исчезнатата Вања: Нејзината ќерка последен пат е забележана кај „Броз кафе“

Реклама

И по 24 часа откако беше пријавено нејзиното исчезнување, 14-годишната Вања од Скопје сè уште не е пронајдена.

Полицијата трагаше по неа и во текот на ноќта, а проверувани биле и снимките од безбедносните камери.

Мајката на исчезнатото девојче, за „Макфакс“ раскажува дека и таа и полицијата го прегледувале нејзиниот компјутер, но дека не пронашле ништо.

Ѓорчевска појаснува дека полицијата ги прегледувала и камерите и сите достапни материјали и докази што би можеле да помогнат во пронаоѓање на исчезнатата Вања.

Мајката реагира на написите и коментарите на јавноста кои упатуваат критики за работата на полицијата.

„Морав да реагирам, затоа што полицијата активно работи на пронаоѓање на нашата Вања. Сите инспектори се вклучени, сите работат. Јас синоќа до три часот после полноќ бев во полициската станица „Беко“ и сите беа вклучени во потрагата. Вклучени сме сите, и полицијата, и роднини и пријатели и другарчињата. Сега излепивме и постери со ликот на Вања во Центар за полесно пронаоѓање“, раскажува мајката, пренесува Макфакс.

Телефонот на Вања, како што додава и натаму е исклучен.

„Вања излезе вчера утрото во 07 часот и 20 минути а јас излегов по неа во 07 часот и 40 минути. По кратко време ми се јави нејзината класна и ми кажа дека Вања не е на училиште. Јас веднаш ја побарав но беше недостапна, телефонот и беше исклучен. Проверив на „Гугл Мапс“ и видов дека последно е регистрирана во близина на „Броз кафе“ на Партизанска“, појаснува таа.

Вели дека Вања била весела вечерта пред настанот, и дека ништо не наведувало дека нешто такво може да се случи.

„Вечерта беше весела, весела си отиде на училиште, не сме се расправале, отворено си разговараме за се. Ги распрашав сите нејзини другарчиња. Тие доаѓаа и претходно тука, се дружеа, си седеа. Но никој вчера не ја видел Вања во училиште“, кажува мајката.

„Како родители мислиме само на најлошто. Надлежните ни велат дека досега не памтат сличен ваков случај“, додава Ѓорчевска.

МВР апелира да не се шират дезинформации, и дека постојано ќе ја информира јавноста се до пронаоѓање на малолетничката.

Извор: makfax.com.mk

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО