Friday, February 23, 2024
13.8 C
Skopje
spot_img

ТОРТА БРАТСТВО И ЕДИНСТВО: Омилено слатко на стара Југославија – готова е за половина час!

-Реклама-

Омилена торта од стара Југославија, која е многу лесна за подготовка.

Реклама
-Реклама-

Состојки за кора:

-Реклама-

6 јајца

6 лажици шеќер

6 супени лажици ореви

1 лажица брашно

Состојки за филот:

250 гр путер

6 жолчки

12 лажици шеќер во прав

150 гр мелен бисквит

100 ореви

150 мл овошен сок

По 50 гр бело и темно чоколадо

За украсување на тортата:

300 гр шеќер

2 чаши вода

Подготовка:

Кора: Одвојте ги жолчките од белките, па добро изматете и постепено додавајте шеќер и матете, па додајте ги жолчките и оревите. Се меша со шпатула, па се додава брашното, се меша и се пече на 180 степени.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

ТОРТА БРАТСТВО И ЕДИНСТВО: Омилено слатко на стара Југославија – готова е за половина час!

Реклама

Омилена торта од стара Југославија, која е многу лесна за подготовка.

Состојки за кора:

6 јајца

6 лажици шеќер

6 супени лажици ореви

1 лажица брашно

Состојки за филот:

250 гр путер

6 жолчки

12 лажици шеќер во прав

150 гр мелен бисквит

100 ореви

150 мл овошен сок

По 50 гр бело и темно чоколадо

За украсување на тортата:

300 гр шеќер

2 чаши вода

Подготовка:

Кора: Одвојте ги жолчките од белките, па добро изматете и постепено додавајте шеќер и матете, па додајте ги жолчките и оревите. Се меша со шпатула, па се додава брашното, се меша и се пече на 180 степени.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО