Tuesday, February 27, 2024
14.8 C
Skopje
spot_img

(ВИДЕО) Фудбалски стадион стана ракометна арена – први ќе заиграат Македонците против „триколорите“

-Реклама-

Фудбалскиот стадион на Фортуна Дизелдорф, „Меркур Шпил-Арена“ ќе влезе во историјата. Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја поддржа идејата на Германскиот сојуз да организира ракометни натпревари на фудбалска арена.

Реклама
-Реклама-

Поради тоа, напорно се работеше стадионот во Дизелдорф да биде оспособен за свеченото отворање на Европското првенство. Напорната работа се исплатеше, па утре ќе се испише историја со најпосетениот ракометен меч било кога. ЕХФ објави кратко видео во кое се гледа забрзано како еден фудбалски терен се претвора во ракометен, со дополнителни трибини.

-Реклама-

Среќа прва да заигра во оваа арена ќе има Македонија. На отворањето на турнирот играме со великанот Франција в среда од 18:00 часот, додека во вечерниот термин е спектаклот меѓу Германија и Швајцарија.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

(ВИДЕО) Фудбалски стадион стана ракометна арена – први ќе заиграат Македонците против „триколорите“

Реклама

Фудбалскиот стадион на Фортуна Дизелдорф, „Меркур Шпил-Арена“ ќе влезе во историјата. Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја поддржа идејата на Германскиот сојуз да организира ракометни натпревари на фудбалска арена.

Поради тоа, напорно се работеше стадионот во Дизелдорф да биде оспособен за свеченото отворање на Европското првенство. Напорната работа се исплатеше, па утре ќе се испише историја со најпосетениот ракометен меч било кога. ЕХФ објави кратко видео во кое се гледа забрзано како еден фудбалски терен се претвора во ракометен, со дополнителни трибини.

Среќа прва да заигра во оваа арена ќе има Македонија. На отворањето на турнирот играме со великанот Франција в среда од 18:00 часот, додека во вечерниот термин е спектаклот меѓу Германија и Швајцарија.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО