Monday, March 4, 2024
9.8 C
Skopje

Се стресе тлото во Македонија, земјотрес почувствуван во повеќе градови

-Реклама-
-Реклама-

Доцна синоќа околу 01:30 часот, два земјотреси со јачина од 3 и 2,1 степени според Рихтеровата скала го погодија подрачјето на Охрид. Потресите се регистрирани во разлика од две минути.

Реклама

Првиот земјотрес бил на длабочина од 13 километри, додека вториот на длабочина од 5 километри.

-Реклама-

Еден час претходно на ова подрачје е регистриран земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала.

Во „ЕМСЦ“ се пријавиле бројни граѓани кои ги почувствувале последните два земјотреси. Велат дека „добро ги почувствувале“ трите земјотреси. Не се пријавени материјални штети.

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска, во 00 часот и 32 минути по полноќ регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 120 km јужно од Скопје, во епицентралното подрачје Преспа, со Рихтерова локална магнитуда ML3.8.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, во Битола, Кавадарци и околината со интензитет од III степени според истата скала.

Според првичните информации, епицентарот е во близина на селото Стење кои се протега покрај Преспанското Езеро во близина на Галичица.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Се стресе тлото во Македонија, земјотрес почувствуван во повеќе градови

Реклама

Доцна синоќа околу 01:30 часот, два земјотреси со јачина од 3 и 2,1 степени според Рихтеровата скала го погодија подрачјето на Охрид. Потресите се регистрирани во разлика од две минути.

Првиот земјотрес бил на длабочина од 13 километри, додека вториот на длабочина од 5 километри.

Еден час претходно на ова подрачје е регистриран земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала.

Во „ЕМСЦ“ се пријавиле бројни граѓани кои ги почувствувале последните два земјотреси. Велат дека „добро ги почувствувале“ трите земјотреси. Не се пријавени материјални штети.

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска, во 00 часот и 32 минути по полноќ регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 120 km јужно од Скопје, во епицентралното подрачје Преспа, со Рихтерова локална магнитуда ML3.8.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, во Битола, Кавадарци и околината со интензитет од III степени според истата скала.

Според првичните информации, епицентарот е во близина на селото Стење кои се протега покрај Преспанското Езеро во близина на Галичица.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО