Tuesday, February 27, 2024
14.8 C
Skopje
spot_img

Зошто треба да го започнете денот со какао наместо кафе?

-Реклама-

Сигурно какаото ве асоцира на чоколадо, но оваа намирница содржи многу витамини и минерали.

Реклама
-Реклама-

Суровото какао има горчлив вкус, но е богато со антиоксиданти, влакна, магнезиум, бакар, фосфор, железо и цинк. Го штити организмот од слободни радикали, ги намалува стресот и депресијата и штити од болести на срцето и на крвните садови.

-Реклама-

Појадок
Додајте какао во вашиот појадок, во вашите омилени житарки или пијте го овој здрав пијалак наместо кафе.

Какаото во неговата оригинална форма не содржи дополнителни шеќери и затоа е особено погодно за јадење наутро. Нема да го зголеми нивото на шеќер во крвта, за разлика од многу слатки житарки и од другата храна што ја јадете наутро.

Во какаото не треба да има додадено шеќери ако сакате тоа да биде најздравата опција за вас.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Зошто треба да го започнете денот со какао наместо кафе?

Реклама

Сигурно какаото ве асоцира на чоколадо, но оваа намирница содржи многу витамини и минерали.

Суровото какао има горчлив вкус, но е богато со антиоксиданти, влакна, магнезиум, бакар, фосфор, железо и цинк. Го штити организмот од слободни радикали, ги намалува стресот и депресијата и штити од болести на срцето и на крвните садови.

Појадок
Додајте какао во вашиот појадок, во вашите омилени житарки или пијте го овој здрав пијалак наместо кафе.

Какаото во неговата оригинална форма не содржи дополнителни шеќери и затоа е особено погодно за јадење наутро. Нема да го зголеми нивото на шеќер во крвта, за разлика од многу слатки житарки и од другата храна што ја јадете наутро.

Во какаото не треба да има додадено шеќери ако сакате тоа да биде најздравата опција за вас.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО