Monday, March 4, 2024
9.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Урнати куќи и повредени лица: Земјотрес со јачина од 7,1 степени денеска ја погоди граничната област меѓу Кина и Киргистан

-Реклама-
-Реклама-

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди граничната област меѓу Кина и Киргистан, предизвикувајќи неколку повредени лица и урнати куќи, јавија кинеските медиуми.

Реклама

Според Кинеската управа за земјотреси, земјотресот се случил во 02:09 часот по локално време, а го погодил округот Вуши во северозападната кинеска област Ксинџијанг, планинска погранична област.

-Реклама-

Од 4 часот наутро во близина на епицентарот се регистрирани 14 последователни потреси со јачина од 3,0 до 5,3 степени, јавуваат кинеските медиуми.

Поради земјотресот, железничкиот сообраќај во регионот Ксинџијанг е во прекин, а оштетени се 27 воза.

Кинеското Министерство за управување со вонредни состојби објави дека неколку оддели ги координираат напорите за помош, а на жителите им се обезбедени шатори, палта, јоргани, душеци, кревети на преклопување и печки за греење.

Во последните 24 часа Ксинџијанг беше погоден од неколку земјотреси.

Земјотресот е почувствуван и во Казахстан и Узбекистан. Жителите на најголемиот град во Казахстан, Алмати, излегоа од своите домови, некои од нив облечени во пижами, и се собраа надвор и покрај студеното време. Во моментов нема извештаи за штети.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

(ВИДЕО) Урнати куќи и повредени лица: Земјотрес со јачина од 7,1 степени денеска ја погоди граничната област меѓу Кина и Киргистан

Реклама

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди граничната област меѓу Кина и Киргистан, предизвикувајќи неколку повредени лица и урнати куќи, јавија кинеските медиуми.

Според Кинеската управа за земјотреси, земјотресот се случил во 02:09 часот по локално време, а го погодил округот Вуши во северозападната кинеска област Ксинџијанг, планинска погранична област.

Од 4 часот наутро во близина на епицентарот се регистрирани 14 последователни потреси со јачина од 3,0 до 5,3 степени, јавуваат кинеските медиуми.

Поради земјотресот, железничкиот сообраќај во регионот Ксинџијанг е во прекин, а оштетени се 27 воза.

Кинеското Министерство за управување со вонредни состојби објави дека неколку оддели ги координираат напорите за помош, а на жителите им се обезбедени шатори, палта, јоргани, душеци, кревети на преклопување и печки за греење.

Во последните 24 часа Ксинџијанг беше погоден од неколку земјотреси.

Земјотресот е почувствуван и во Казахстан и Узбекистан. Жителите на најголемиот град во Казахстан, Алмати, излегоа од своите домови, некои од нив облечени во пижами, и се собраа надвор и покрај студеното време. Во моментов нема извештаи за штети.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО