Saturday, February 24, 2024
13.8 C
Skopje
spot_img

Тага: На 47-годишна возраст почина познатата глумица Ивана Мрваљевиќ

-Реклама-

Актерката, продуцентка и истакнат уметник од Црна Гора, Ивана Мрваљевиќ почина денеска на 47-годишна возраст, пишува порталот Аналитика.

Реклама
-Реклама-

Како што се наведува, таа била една од најважните црногорски актерки на сите времиња.

-Реклама-

Родена е 1976 година во Цетиње, а во родниот град дипломирала на Факултетот за драмски уметности во 1999 година. Била и член на ансамблот на Градскиот театар, па подоцна магистрирала продукција во Торино.

Ивана уште во студентските денови оствари неколку улоги, а најзначајните, како во театарот, така и на филмот и на ТВ, следеа во следните децении.

Била директорка на Градскиот театар во Подгорица од 2012 до 2016 година.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Тага: На 47-годишна возраст почина познатата глумица Ивана Мрваљевиќ

Реклама

Актерката, продуцентка и истакнат уметник од Црна Гора, Ивана Мрваљевиќ почина денеска на 47-годишна возраст, пишува порталот Аналитика.

Како што се наведува, таа била една од најважните црногорски актерки на сите времиња.

Родена е 1976 година во Цетиње, а во родниот град дипломирала на Факултетот за драмски уметности во 1999 година. Била и член на ансамблот на Градскиот театар, па подоцна магистрирала продукција во Торино.

Ивана уште во студентските денови оствари неколку улоги, а најзначајните, како во театарот, така и на филмот и на ТВ, следеа во следните децении.

Била директорка на Градскиот театар во Подгорица од 2012 до 2016 година.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО