Tuesday, July 9, 2024
28.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Девојка во Русија е осудена на 27 години затвор поради убиство на воен блогер

-Реклама-

Девојка во Русија е осудена на 27 години затвор поради убиство на воен блогер

Реклама

Татарски е убиен од бомба во статуа што му ја подарила Трепова додека се подготвувал да одржи говор во Санкт Петербург. Во експлозијата биле повредени десетици.

-Реклама-

26-годишната Трепова ги негирала обвинувањата, велејќи дека мислела дека статуетката содржи уред за слушање. Таа рече дека постапила по наредба на украинскиот контакт и дека сѐ било наместено. Оваа казна е една од најтешките изречени на жена во историјата на Русија.

-Реклама-

Атентатот на Татарски (40) се случи на 2 април 2023 година. Трепова е обвинета за „терористички чин извршен од организирана група со намерно предизвикување смрт“ и „недозволено поседување експлозивни направи од организирана група“. Руските истражители ја обвинија Украина дека стои зад нападот, што украинските власти ниту го потврдија ниту го демантираат.

Трепова пред судот сведочела дека ги следела наредбите на маж од Украина познат како Гешталт. Неговиот идентитет е непознат. Таа рече дека стапила во контакт со него преку украинскиот новинар Роман Попков. Таа се противела на војната на Русија во Украина и побарала да оди таму да работи како новинар.

Трепова рече дека под инструкции на Гешталт, ја добила довербата на Татарски, претставувајќи му се како студент по уметност по име Анастасија Криулина и присуствувајќи на неговите предавања.

Во март, Гешталт ѝ испратил статуетка, рече таа, уверувајќи ја дека содржи уред за слушање и следење. „Чувствувам голема болка и срам што мојата лековерност и мојата наивност доведоа до такви катастрофални последици. Не сакав никого да повредам“, рече Трепова пред судот оваа недела.

Татарски, чие вистинско име е Максим Фомин, имал над 560.000 следбеници на Телеграм и бил еден од најистакнатите воени блогери кои ги славеле руските воени напори во Украина и често ги критикувал неуспесите на военото раководство.

Каналот Mash Telegram, кој е поврзан со руската полиција, објавил видео на кое наводно се гледа како на Татарски, со микрофон во рака, му подава мала скулптура на војник со шлем. Тие рекоа дека експлозијата се случила неколку минути подоцна.

Пред Татарски, минатиот август, Дарја Дугина, ќерка на истакнат ултра-националист, била убиена во експлозија на автомобил во близина на Москва.

Владлен Татарски бил еден од најискрените ултранационалистички воени блогери во Русија, познат по неговите жестоки провоени коментари и повремени критики за неуспесите на Москва на бојното поле, пишува Си-Ен-Ен. Роден во градот Макиивки во Донбас, Татарски им се приклучил на сепаратистичките сили поддржани од Русија во 2014 година, пред подоцна да се пресели во Москва.

По инвазијата, тој се вратил во Донбас за повторно да се приклучи на сепаратистичките сили. За тоа време, тој забележал дека неговото влијание расте, собирајќи повеќе од 500.000 претплатници на неговиот канал Телеграм. Тој ја дал својата можеби најозлогласена забелешка во септември минатата година од Кремљ, кога била објавена нелегалната анексија на четири украински региони.

„Им честитам на сите што чекаа до овој момент. Ќе освоиме сè, ќе убиеме сè, ќе ограбиме сѐ што ни треба. Сѐ ќе биде како што сакаме“, рече тој.

Иако со ентузијазам ја поддржувал руската инвазија, Татарски бил меѓу малата, но влијателна група воени блогери кои понекогаш го критикувале начинот на кој се водела кампањата. Во низа постови минатата година, тој го осуди командантот задолжен за катастрофалниот обид да ја премине реката во регионот на Доњецк.

„Сè додека не го дознаеме името на овој „воен гениј“ кој го уништи БТГ (баталјонска тактичка група) во близина на реката и тој јавно не одговара за тоа, нема да има реформи во армијата“, напиша тој. Татарски подоцна изјавил за Си-Ен-Ен дека не ја критикувал целокупноста на, како што Кремљ продолжува да го нарекува „специјална воена операција“ на Русија, туку „поединечни епизоди“ и дека сепак верува дека Русија ќе ги постигне своите цели во Украина.

„Јас лично ќе се обидам“, додаде тој во СМС порака до CNN во мај. Сепак, тој повикал и на опсежни промени.

„На сите области им треба подобрување“, рече тој. „Секоја војна открива некои недостатоци или лажни искуства, искуства кои треба да се прилагодат на модерната реалност. Затоа, апсолутно сите сфери имаат потреба од реформи“, вели Татарски.

Тој исто така го критикувал повлекувањето на Русија од дел од Херсон во ноември минатата година. Тој неодамна станал гласен во својата поддршка на приватната воена компанија Вагнер и нејзината офанзива Бахмут. Тој објави видео на кое шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин посетува еден од спортските центри со кои се поврзувал.

Неколку часа пред да биде убиен, Татарски објавил коментар во кој го одобрува огласот за регрутирање на Вагнер, велејќи: „Убаво е да се види таков вид на рекламирање“.

По смртта на Татарски, Пригожин направил кратко видео, наводно од украинскиот град Бахмут. Во видеото објавено на Телеграм, Пригожин тврди дека го подигнал руското знаме со натпис: „Во спомен на Владлен Татарски“.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

(ВИДЕО) Девојка во Русија е осудена на 27 години затвор поради убиство на воен блогер

-Реклама-

Девојка во Русија е осудена на 27 години затвор поради убиство на воен блогер

Реклама

Татарски е убиен од бомба во статуа што му ја подарила Трепова додека се подготвувал да одржи говор во Санкт Петербург. Во експлозијата биле повредени десетици.

26-годишната Трепова ги негирала обвинувањата, велејќи дека мислела дека статуетката содржи уред за слушање. Таа рече дека постапила по наредба на украинскиот контакт и дека сѐ било наместено. Оваа казна е една од најтешките изречени на жена во историјата на Русија.

Атентатот на Татарски (40) се случи на 2 април 2023 година. Трепова е обвинета за „терористички чин извршен од организирана група со намерно предизвикување смрт“ и „недозволено поседување експлозивни направи од организирана група“. Руските истражители ја обвинија Украина дека стои зад нападот, што украинските власти ниту го потврдија ниту го демантираат.

Трепова пред судот сведочела дека ги следела наредбите на маж од Украина познат како Гешталт. Неговиот идентитет е непознат. Таа рече дека стапила во контакт со него преку украинскиот новинар Роман Попков. Таа се противела на војната на Русија во Украина и побарала да оди таму да работи како новинар.

Трепова рече дека под инструкции на Гешталт, ја добила довербата на Татарски, претставувајќи му се како студент по уметност по име Анастасија Криулина и присуствувајќи на неговите предавања.

Во март, Гешталт ѝ испратил статуетка, рече таа, уверувајќи ја дека содржи уред за слушање и следење. „Чувствувам голема болка и срам што мојата лековерност и мојата наивност доведоа до такви катастрофални последици. Не сакав никого да повредам“, рече Трепова пред судот оваа недела.

Татарски, чие вистинско име е Максим Фомин, имал над 560.000 следбеници на Телеграм и бил еден од најистакнатите воени блогери кои ги славеле руските воени напори во Украина и често ги критикувал неуспесите на военото раководство.

Каналот Mash Telegram, кој е поврзан со руската полиција, објавил видео на кое наводно се гледа како на Татарски, со микрофон во рака, му подава мала скулптура на војник со шлем. Тие рекоа дека експлозијата се случила неколку минути подоцна.

Пред Татарски, минатиот август, Дарја Дугина, ќерка на истакнат ултра-националист, била убиена во експлозија на автомобил во близина на Москва.

Владлен Татарски бил еден од најискрените ултранационалистички воени блогери во Русија, познат по неговите жестоки провоени коментари и повремени критики за неуспесите на Москва на бојното поле, пишува Си-Ен-Ен. Роден во градот Макиивки во Донбас, Татарски им се приклучил на сепаратистичките сили поддржани од Русија во 2014 година, пред подоцна да се пресели во Москва.

По инвазијата, тој се вратил во Донбас за повторно да се приклучи на сепаратистичките сили. За тоа време, тој забележал дека неговото влијание расте, собирајќи повеќе од 500.000 претплатници на неговиот канал Телеграм. Тој ја дал својата можеби најозлогласена забелешка во септември минатата година од Кремљ, кога била објавена нелегалната анексија на четири украински региони.

„Им честитам на сите што чекаа до овој момент. Ќе освоиме сè, ќе убиеме сè, ќе ограбиме сѐ што ни треба. Сѐ ќе биде како што сакаме“, рече тој.

Иако со ентузијазам ја поддржувал руската инвазија, Татарски бил меѓу малата, но влијателна група воени блогери кои понекогаш го критикувале начинот на кој се водела кампањата. Во низа постови минатата година, тој го осуди командантот задолжен за катастрофалниот обид да ја премине реката во регионот на Доњецк.

„Сè додека не го дознаеме името на овој „воен гениј“ кој го уништи БТГ (баталјонска тактичка група) во близина на реката и тој јавно не одговара за тоа, нема да има реформи во армијата“, напиша тој. Татарски подоцна изјавил за Си-Ен-Ен дека не ја критикувал целокупноста на, како што Кремљ продолжува да го нарекува „специјална воена операција“ на Русија, туку „поединечни епизоди“ и дека сепак верува дека Русија ќе ги постигне своите цели во Украина.

„Јас лично ќе се обидам“, додаде тој во СМС порака до CNN во мај. Сепак, тој повикал и на опсежни промени.

„На сите области им треба подобрување“, рече тој. „Секоја војна открива некои недостатоци или лажни искуства, искуства кои треба да се прилагодат на модерната реалност. Затоа, апсолутно сите сфери имаат потреба од реформи“, вели Татарски.

Тој исто така го критикувал повлекувањето на Русија од дел од Херсон во ноември минатата година. Тој неодамна станал гласен во својата поддршка на приватната воена компанија Вагнер и нејзината офанзива Бахмут. Тој објави видео на кое шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин посетува еден од спортските центри со кои се поврзувал.

Неколку часа пред да биде убиен, Татарски објавил коментар во кој го одобрува огласот за регрутирање на Вагнер, велејќи: „Убаво е да се види таков вид на рекламирање“.

По смртта на Татарски, Пригожин направил кратко видео, наводно од украинскиот град Бахмут. Во видеото објавено на Телеграм, Пригожин тврди дека го подигнал руското знаме со натпис: „Во спомен на Владлен Татарски“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО