Tuesday, February 27, 2024
14.8 C
Skopje
spot_img

Петок е ден за гравче: Најдобар рецепт за традиционален македонски грав

-Реклама-

Феноменалната комбинација на вкусови на грав, зеленчук и колбаси во еден специјалитет никого не остава рамнодушен.

Реклама
-Реклама-

Така се прави Тавче на гравче. Она што го разликува од гравот на кој сме навикнати е поголемата количина на зеленчук.

-Реклама-

Состојки:

500 гр бел грав
200 гр кромид
150 гр црвен кромид
100 гр моркови
магдонос
Ловоров лист
сол, бибер
малку сода бикарбона
половина чаша сок од домати
2 чешниња лук
малку мелен црвен пипер
250 гр полусув колбас
малку масло

Подготовка:

Гравот измијте го претходниот ден и потопете го во вода. Нека остане така преку ноќ. Пред правење, истурете ја оваа вода и истурете нова. Се остава да се вари околу половина час, па се процедува и повторно се налева ладна вода, па се става повторно да се готви. Морковот и магдоносот исечкајте ги, па додадете ги во гравот. Потоа додадете го ловоровиот лист, сол, бибер и сода бикарбона.

Вратете го гравот повторно да се готви. Погрижете се гравот да не зоврие. Во зависност од квалитетот на гравот, треба да помине околу 1 час за да се свари.

По половина час проверете го зрното, дали е меко и се распаѓа, ако не, оставете уште малку. Зрното треба да биде меко, но не треба да се превари и да се распадне.

Гравот повторно процедете го, не фрлајте ја водата во која се варени.

Кромидот и црвениот кромид ситно се сечкаат и се динста на малку масло. Варениот морков и магдонос извадете го од гравот и исечкајте ги. Ситно исецкајте го и лукот.

Ставете го сварениот грав во друг сад што може да оди во рерна. Додадете зеленчук, домати од домати, бибер и сол. Промешајте.

Колбасот исечкајте го на прстени и наредете го преку гравот. Потоа земете ја водата во која се свариле гравот и прелијте го толку за да потоне гравот. Потоа се става во рерна на 200 степени и се пече додека се фати убава кора, малку околу половина час, а може уште малку.

Послужете со салата од свежа зелка или кисела црвена пиперка.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Петок е ден за гравче: Најдобар рецепт за традиционален македонски грав

Реклама

Феноменалната комбинација на вкусови на грав, зеленчук и колбаси во еден специјалитет никого не остава рамнодушен.

Така се прави Тавче на гравче. Она што го разликува од гравот на кој сме навикнати е поголемата количина на зеленчук.

Состојки:

500 гр бел грав
200 гр кромид
150 гр црвен кромид
100 гр моркови
магдонос
Ловоров лист
сол, бибер
малку сода бикарбона
половина чаша сок од домати
2 чешниња лук
малку мелен црвен пипер
250 гр полусув колбас
малку масло

Подготовка:

Гравот измијте го претходниот ден и потопете го во вода. Нека остане така преку ноќ. Пред правење, истурете ја оваа вода и истурете нова. Се остава да се вари околу половина час, па се процедува и повторно се налева ладна вода, па се става повторно да се готви. Морковот и магдоносот исечкајте ги, па додадете ги во гравот. Потоа додадете го ловоровиот лист, сол, бибер и сода бикарбона.

Вратете го гравот повторно да се готви. Погрижете се гравот да не зоврие. Во зависност од квалитетот на гравот, треба да помине околу 1 час за да се свари.

По половина час проверете го зрното, дали е меко и се распаѓа, ако не, оставете уште малку. Зрното треба да биде меко, но не треба да се превари и да се распадне.

Гравот повторно процедете го, не фрлајте ја водата во која се варени.

Кромидот и црвениот кромид ситно се сечкаат и се динста на малку масло. Варениот морков и магдонос извадете го од гравот и исечкајте ги. Ситно исецкајте го и лукот.

Ставете го сварениот грав во друг сад што може да оди во рерна. Додадете зеленчук, домати од домати, бибер и сол. Промешајте.

Колбасот исечкајте го на прстени и наредете го преку гравот. Потоа земете ја водата во која се свариле гравот и прелијте го толку за да потоне гравот. Потоа се става во рерна на 200 степени и се пече додека се фати убава кора, малку околу половина час, а може уште малку.

Послужете со салата од свежа зелка или кисела црвена пиперка.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО