Tuesday, July 9, 2024
28.8 C
Skopje

Ставете го овој зачин на орхидеите – резултатите ќе ве воодушеват!

-Реклама-

Лукот е од одамна позната и корисна лековита билка. Неговите корисни својства врз човечкото тело се научно докажани, пишува recepti-i-zdravljе.

Реклама

Со негова помош може да се намали нивото на холестерол, да се подобри варењето, да се спречат одредени бактериски заразни болести и да се зајакне имунолошкиот систем.

-Реклама-

А дали знаевте дека може да се користи и за постигнување одлични резултати во цветањето на орхидеи?

-Реклама-

Зошто е лукот добар за орхидеи?

Со подготовка на едноставно решение, можеме да ги поттикнеме нашите орхидеи да цветаат. Се што ви треба за ова се неколку чешниња лук (3-4) и 1 литар вода.

Подготовка на раствор од лук

Прво зовријте ја водата, па оставете да се излади. Лукот исечкајте го на што помали парчиња, а можете и да го изрендате или да го поминете преку преса за лук.

Ставете го во изладена, претходно зовриена вода и оставете да отстои еден ден. Откако ќе го направите ова, процедете ја водата и истурете ја во сад доволно голем за да ја собере вашата орхидеја со саксијата. Ако ја ставитете орхидејата во него, оставете ја добро да се впие, па извадете ја.

Ќе забележите дека цветањето ќе започне многу порано и ќе трае многу подолго од кога било досега. Растворот од лук не го употребувајте за други цели, туку исфрлете го.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Ставете го овој зачин на орхидеите – резултатите ќе ве воодушеват!

-Реклама-

Лукот е од одамна позната и корисна лековита билка. Неговите корисни својства врз човечкото тело се научно докажани, пишува recepti-i-zdravljе.

Реклама

Со негова помош може да се намали нивото на холестерол, да се подобри варењето, да се спречат одредени бактериски заразни болести и да се зајакне имунолошкиот систем.

А дали знаевте дека може да се користи и за постигнување одлични резултати во цветањето на орхидеи?

Зошто е лукот добар за орхидеи?

Со подготовка на едноставно решение, можеме да ги поттикнеме нашите орхидеи да цветаат. Се што ви треба за ова се неколку чешниња лук (3-4) и 1 литар вода.

Подготовка на раствор од лук

Прво зовријте ја водата, па оставете да се излади. Лукот исечкајте го на што помали парчиња, а можете и да го изрендате или да го поминете преку преса за лук.

Ставете го во изладена, претходно зовриена вода и оставете да отстои еден ден. Откако ќе го направите ова, процедете ја водата и истурете ја во сад доволно голем за да ја собере вашата орхидеја со саксијата. Ако ја ставитете орхидејата во него, оставете ја добро да се впие, па извадете ја.

Ќе забележите дека цветањето ќе започне многу порано и ќе трае многу подолго од кога било досега. Растворот од лук не го употребувајте за други цели, туку исфрлете го.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО