Saturday, February 24, 2024
13.8 C
Skopje
spot_img

Од полноќ: Нови цени на горивата во Македонија

-Реклама-

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а бензините и екстра лесното масло за домаќинство поскапуваат за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,59 отсто.

Реклама
-Реклама-

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 80,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се продава за 82,5, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 78, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 77 денари за литар.

-Реклама-

Со одлуката на РКЕ за 0,087 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 и ќе изнесува 41,352 денари.

Од РКЕ посочуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 1,27 отсто, кај дизелот има намалување за 0,509, кај екстра лесното масло зголемувањето е за 1,359, а кај мазутот намалувањето е за 0,804 отсто. Курсот на денарот во однос на доларот по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,146 отсто.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

Од полноќ: Нови цени на горивата во Македонија

Реклама

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а бензините и екстра лесното масло за домаќинство поскапуваат за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,59 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 80,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се продава за 82,5, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 78, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 77 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,087 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 и ќе изнесува 41,352 денари.

Од РКЕ посочуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 1,27 отсто, кај дизелот има намалување за 0,509, кај екстра лесното масло зголемувањето е за 1,359, а кај мазутот намалувањето е за 0,804 отсто. Курсот на денарот во однос на доларот по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,146 отсто.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО