Wednesday, May 22, 2024
14.8 C
Skopje

Попоски најавува нестабилно време: Подгответе се за силен јужен ветер, дожд и за Сахарска прашина и песок!

-Реклама-

Стабилното, суво, сончево и пролетно топлото време ќе ни се задржи до крајот на оваа работна недела. Веќе од викендов влегуваме во циклонален, влажен и нестабилен период, вели метеорологот Славчо Попоски.

Реклама

„Под влијание на циклонска активност од запад, очекуваме почести врнежи кои ќе бидат претежно од дожд и тоа поради јужното воздушно струење и топлото време. Исто така очекуваме силен јужен ветер, како и Сахарска прашина и песок.

-Реклама-

Сето ова ќе предизвика особено кај метеопатите поголеми здравствени проблеми, што значи дека Биометеото ќе ни биде доста неповолно.

-Реклама-

Следната седмица многу променлива и со почести врнежи претежно од дожд. Снег барем засега нема на видик.

Многу појасна слика околу циклоналниот период кој е пред нас ќе имаме во следните денови, тогаш очекувајте многу повеќе детали, и секако искористете го максимално ова сончево пролетно време во февруари“, вели тој.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Попоски најавува нестабилно време: Подгответе се за силен јужен ветер, дожд и за Сахарска прашина и песок!

-Реклама-

Стабилното, суво, сончево и пролетно топлото време ќе ни се задржи до крајот на оваа работна недела. Веќе од викендов влегуваме во циклонален, влажен и нестабилен период, вели метеорологот Славчо Попоски.

Реклама

„Под влијание на циклонска активност од запад, очекуваме почести врнежи кои ќе бидат претежно од дожд и тоа поради јужното воздушно струење и топлото време. Исто така очекуваме силен јужен ветер, како и Сахарска прашина и песок.

Сето ова ќе предизвика особено кај метеопатите поголеми здравствени проблеми, што значи дека Биометеото ќе ни биде доста неповолно.

Следната седмица многу променлива и со почести врнежи претежно од дожд. Снег барем засега нема на видик.

Многу појасна слика околу циклоналниот период кој е пред нас ќе имаме во следните денови, тогаш очекувајте многу повеќе детали, и секако искористете го максимално ова сончево пролетно време во февруари“, вели тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО