Wednesday, May 22, 2024
14.8 C
Skopje

НОВИ ДЕТАЛИ: Двајца загинати, седум повредени на патот Штип – Кочани, несреќата се случила поради претекнување

-Реклама-

Во 12.26 часот на експресниот пат А3 Кочани Штип во близина на с.Чешиново, се случила сообраќајна несреќа помеѓу три возила. Едното возило голф со кочански регистарски таблици, другото возило сеат со скопски регистарски таблици и третото цитроен со винички регистарски таблици.

Реклама

На местото на несреќата починале 2 лица, смрт констатирал лекар од Итната медицинска помош Кочани, додека 7 лица се здобиле со повреди. Еден од повредените е пренесен во штипската клиничка болница, а другите шестмина во Кочанската болница.

-Реклама-

Увидот на местото на несреќата во присуство на јавен обвинител и увидна екипа од ОВР Кочани е во тек.

-Реклама-

„Јавен обвинител од ОЈО Кочани изврши увид на лице место, издадени се повеќе наредби за утврдување на причините за несреќата. На увидот присуствуваше и вешто лице од областа на сообраќајот, а според првичните сознанија до несреќата дошло при претекнување. Издадена е наредба за прибирање траги од лице место, за обдукција на телата на починатите, наредба за испитување на примероци од крв и урина од учесниците во несреќата, а ќе биде наредено и сообраќајно-техничко вештачење“, велат од Обвинителството.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

НОВИ ДЕТАЛИ: Двајца загинати, седум повредени на патот Штип – Кочани, несреќата се случила поради претекнување

-Реклама-

Во 12.26 часот на експресниот пат А3 Кочани Штип во близина на с.Чешиново, се случила сообраќајна несреќа помеѓу три возила. Едното возило голф со кочански регистарски таблици, другото возило сеат со скопски регистарски таблици и третото цитроен со винички регистарски таблици.

Реклама

На местото на несреќата починале 2 лица, смрт констатирал лекар од Итната медицинска помош Кочани, додека 7 лица се здобиле со повреди. Еден од повредените е пренесен во штипската клиничка болница, а другите шестмина во Кочанската болница.

Увидот на местото на несреќата во присуство на јавен обвинител и увидна екипа од ОВР Кочани е во тек.

„Јавен обвинител од ОЈО Кочани изврши увид на лице место, издадени се повеќе наредби за утврдување на причините за несреќата. На увидот присуствуваше и вешто лице од областа на сообраќајот, а според првичните сознанија до несреќата дошло при претекнување. Издадена е наредба за прибирање траги од лице место, за обдукција на телата на починатите, наредба за испитување на примероци од крв и урина од учесниците во несреќата, а ќе биде наредено и сообраќајно-техничко вештачење“, велат од Обвинителството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО