Monday, April 15, 2024
27.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Мртви, повредени, исчезнати – товарен пловен објект урна мост во Кина

-Реклама-

Две лица загинаа откако баржа удри во мост на воден пат во делтата на реката Перл во близина на градот Гуангжу во Кина. Ударот предизвикал уривање на дел од мостот, од кој автомобили паднале во реката, јавија кинеските државни медиуми, пренесува „Асошиејтед прес“.

Реклама

Администрацијата за поморска безбедност во Гуангжу на својот профил на социјалните мрежи соопшти дека баржата патувала од градот Фошан до јужната област Гуангжу.

-Реклама-

Од мостот излегле четири возила и електричен мотоцикл. Две возила, меѓу кои и автобус, паднале во водата, а три други возила завршиле на баржата, соопшти CCTV.

-Реклама-

Градските власти испратија спасувачки персонал на местото на настанот, вклучително и шест нуркачи и чамци за спасување, објавија локалните медиуми.

Властите ги истражуваат причините за несреќата, а информациите за жртвите се уште се проверуваат, се вели во соопштението на поморската управа на Гуангжу.

Локалните власти за медиумите изјавиле дека жителите во близина се евакуирани и дека сопственикот на пловилото е приведен.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

(ВИДЕО) Мртви, повредени, исчезнати – товарен пловен објект урна мост во Кина

Реклама

Две лица загинаа откако баржа удри во мост на воден пат во делтата на реката Перл во близина на градот Гуангжу во Кина. Ударот предизвикал уривање на дел од мостот, од кој автомобили паднале во реката, јавија кинеските државни медиуми, пренесува „Асошиејтед прес“.

Администрацијата за поморска безбедност во Гуангжу на својот профил на социјалните мрежи соопшти дека баржата патувала од градот Фошан до јужната област Гуангжу.

Од мостот излегле четири возила и електричен мотоцикл. Две возила, меѓу кои и автобус, паднале во водата, а три други возила завршиле на баржата, соопшти CCTV.

Градските власти испратија спасувачки персонал на местото на настанот, вклучително и шест нуркачи и чамци за спасување, објавија локалните медиуми.

Властите ги истражуваат причините за несреќата, а информациите за жртвите се уште се проверуваат, се вели во соопштението на поморската управа на Гуангжу.

Локалните власти за медиумите изјавиле дека жителите во близина се евакуирани и дека сопственикот на пловилото е приведен.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО

Hello, Monetag!