Tuesday, April 16, 2024
27.8 C
Skopje

Зошто е добро да се јаде едно чешне лук секое утро на празен стомак?

-Реклама-

Лукот е моќна билка за која е докажано дека има голем број здравствени придобивки, но често не сме сигурни како најдобро да го додадеме во нашата исхрана за да го извлечеме максимумот од неговите придобивки.

Реклама

Подолу ги чита сите придобивки што едно чешне лук може да му ги пружи на вашето тело, доколку секојдневно го консумирате на вистински начин – наутро, на празен стомак, пишува The Health.Site.com.

-Реклама-

Лукот припаѓа на семејството Алиум (кромид), односно луковичен зеленчук кој се користи насекаде низ светот како додаток на храна за додавање на вкус. Тоа е можеби најкористениот додаток во светот воопшто.

-Реклама-

Што се случува кога денот го започнувате со лук?

Лукот има лут вкус и може да биде тешка задача да го изедете првото нешто наутро. Сепак, гледајќи ги придобивките кои можат да произлезат од него, не е лошо да се обидете да ја спроведете оваа навика во пракса.

Многу е корисен, особено ако се консумира на празен стомак, за оние со слаб имунитет. Ја зајакнува отпорноста на организмот на вируси кои предизвикуваат настинка и кашлица. Ако го јадете на празен стомак, може да го поддржи здравјето на цревата и да ги ублажи стомачните болки и проблемите со запек.

Генерално, придонесува за поголема отпорност на телото, пренесува 24сата.

Еве ги главните придобивки од лукот:

Моќен антиоксиданс

Лукот е полн со антиоксидантни својства, па затоа помага во лекувањето на воспаленијата во организмот. Според Ајурведата, лукот содржи природни антиоксиданси кои помагаат против оксидацијата на клетките, ги намалува липидните пероксиди и оксидацијата на липопротеините со мала густина или позитивно влијае на нивото на лошиот холестерол во организмот.

Ова е причината поради која на луѓето кои страдаат од инфекции на грлото, настинки и други болести предизвикани од воспаленија во организмот им се препорачува да користат лук.

Помага во борбата против холестеролот

Ако страдате од висок холестерол, лукот е добро решение. Додадете го во вашата секојдневна исхрана и ќе ви биде многу болка. Имено, докажано е дека неговите својства можат да го намалат вкупниот и ЛДЛ (лошиот) холестерол.

Тоа помага да се контролира високиот крвен притисок

Друга придобивка од додавањето лук во вашата исхрана е тоа што може да ви помогне да го држите крвниот притисок под контрола. Во една студија, екстрактот од лук се покажа како ефикасен како и лекот Атенолол, кој се користи за намалување на високиот крвен притисок.

Помага во спречување на настинки

Лукот е одличен лек за настинка и кашлица. Познато е дека k ја зајакнува функцијата на имунолошкиот систем, со што се подобрува борбата на организмот против компликациите предизвикани од настинки.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Зошто е добро да се јаде едно чешне лук секое утро на празен стомак?

Реклама

Лукот е моќна билка за која е докажано дека има голем број здравствени придобивки, но често не сме сигурни како најдобро да го додадеме во нашата исхрана за да го извлечеме максимумот од неговите придобивки.

Подолу ги чита сите придобивки што едно чешне лук може да му ги пружи на вашето тело, доколку секојдневно го консумирате на вистински начин – наутро, на празен стомак, пишува The Health.Site.com.

Лукот припаѓа на семејството Алиум (кромид), односно луковичен зеленчук кој се користи насекаде низ светот како додаток на храна за додавање на вкус. Тоа е можеби најкористениот додаток во светот воопшто.

Што се случува кога денот го започнувате со лук?

Лукот има лут вкус и може да биде тешка задача да го изедете првото нешто наутро. Сепак, гледајќи ги придобивките кои можат да произлезат од него, не е лошо да се обидете да ја спроведете оваа навика во пракса.

Многу е корисен, особено ако се консумира на празен стомак, за оние со слаб имунитет. Ја зајакнува отпорноста на организмот на вируси кои предизвикуваат настинка и кашлица. Ако го јадете на празен стомак, може да го поддржи здравјето на цревата и да ги ублажи стомачните болки и проблемите со запек.

Генерално, придонесува за поголема отпорност на телото, пренесува 24сата.

Еве ги главните придобивки од лукот:

Моќен антиоксиданс

Лукот е полн со антиоксидантни својства, па затоа помага во лекувањето на воспаленијата во организмот. Според Ајурведата, лукот содржи природни антиоксиданси кои помагаат против оксидацијата на клетките, ги намалува липидните пероксиди и оксидацијата на липопротеините со мала густина или позитивно влијае на нивото на лошиот холестерол во организмот.

Ова е причината поради која на луѓето кои страдаат од инфекции на грлото, настинки и други болести предизвикани од воспаленија во организмот им се препорачува да користат лук.

Помага во борбата против холестеролот

Ако страдате од висок холестерол, лукот е добро решение. Додадете го во вашата секојдневна исхрана и ќе ви биде многу болка. Имено, докажано е дека неговите својства можат да го намалат вкупниот и ЛДЛ (лошиот) холестерол.

Тоа помага да се контролира високиот крвен притисок

Друга придобивка од додавањето лук во вашата исхрана е тоа што може да ви помогне да го држите крвниот притисок под контрола. Во една студија, екстрактот од лук се покажа како ефикасен како и лекот Атенолол, кој се користи за намалување на високиот крвен притисок.

Помага во спречување на настинки

Лукот е одличен лек за настинка и кашлица. Познато е дека k ја зајакнува функцијата на имунолошкиот систем, со што се подобрува борбата на организмот против компликациите предизвикани од настинки.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО