Tuesday, July 23, 2024
33.8 C
Skopje

Силен ЗЕМЈОТРЕС во Црна Гора, почуствуван и во Македонија – еве која е јачината

-Реклама-

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот нема предизвикано значителни материјални штети.

Реклама

Земјотрес со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван рано изутрината во Тетово, Гостивар, Дебар, Кичево, Охрид, Струга и Ресен, а со интензитет од III степени во Скопје, Куманово и Велес.

-Реклама-

Епицентарот на земјотресот бил 247 километри северозападно од Скопје, во Црна Гора, со Рихтерова локална магнитуда ML5.3, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

-Реклама-

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот нема предизвикано значителни материјални штети.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Силен ЗЕМЈОТРЕС во Црна Гора, почуствуван и во Македонија – еве која е јачината

-Реклама-

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот нема предизвикано значителни материјални штети.

Реклама

Земјотрес со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван рано изутрината во Тетово, Гостивар, Дебар, Кичево, Охрид, Струга и Ресен, а со интензитет од III степени во Скопје, Куманово и Велес.

Епицентарот на земјотресот бил 247 километри северозападно од Скопје, во Црна Гора, со Рихтерова локална магнитуда ML5.3, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот нема предизвикано значителни материјални штети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО