Sunday, April 14, 2024
16.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Први снимки од силниот ЗЕМЈОТРЕС – граѓаните ги разбуди многу силен потрес во Црна Гора

-Реклама-

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди Црна Гора.

Реклама

Земјотресот, кој е регистриран во 04:06 часот, ја погодил областа Никшиќ и бил почувствуван се до Сараево, но и до нашата држава во западна Македонија, Скопје и Охрид.

-Реклама-

Според првите информации, поголема материјална штета е регистрирана во околината на епицентарот, а штетите се евидентирани и на територијата на Босна и Херцеговина.

-Реклама-

Веднаш по земјотресот беа направени проценки за опасност од цунами, но подоцна беше соопштено дека нема опасност.

Земјотресот бил толку силен што бил почувствуван во Белград и Сараево, како и на многу други места низ регионот.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

(ВИДЕО) Први снимки од силниот ЗЕМЈОТРЕС – граѓаните ги разбуди многу силен потрес во Црна Гора

Реклама

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди Црна Гора.

Земјотресот, кој е регистриран во 04:06 часот, ја погодил областа Никшиќ и бил почувствуван се до Сараево, но и до нашата држава во западна Македонија, Скопје и Охрид.

Според првите информации, поголема материјална штета е регистрирана во околината на епицентарот, а штетите се евидентирани и на територијата на Босна и Херцеговина.

Веднаш по земјотресот беа направени проценки за опасност од цунами, но подоцна беше соопштено дека нема опасност.

Земјотресот бил толку силен што бил почувствуван во Белград и Сараево, како и на многу други места низ регионот.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО