Sunday, April 14, 2024
16.8 C
Skopje

Внимавајте: Појава на мраз на повеќе места низ Македонија, лизгави и замрзнати коловози – ова е најновата најава од Славчо Попоски

-Реклама-

Метео прогноза на Славчо Попоски:

Реклама

На многу места појава на мраз, поради врнежите денес утре наутро очекуваме на повеќе места низ Македонија лизгави и замрзнати коловози, па затоа препорачуваме возачите да бидат крајно внимателни, секако и пешаците!

-Реклама-

Во текот на утрешниот ден ќе започне да дува засилен ветер од северен правец, со што од север ќе започне спуштање на постудена воздушна маса. Повремено ветерот ќе достигнува брзина од над 60 км/час, особено Долж Повардарието. Ветерот ќе продолжи и во текот на ноќта кон среда, кога ќе започне и разведрување и повлекувње на облачноста во Македонија.

-Реклама-

Токму поради разведрувањето, и стабилизирањето на времето, во среда и во четврток на повеќе места низ Македонија се очекува појава на утрински мраз, кој секако особено лошо ќе влијае врз веќе расцветаните овошки.

Температурите во среда и во четврток во утринските часови ќе се спуштаат во интервалот од -5 до 3 степени, а на високите планински места тие ќе се спуштат дури и под -5 степени.

Сепак максималните дневни температури на воздухот ќе бидат во пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 18 степени, а најсвежо преку ден ќе биде утре кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 7 и 14 степени.

Во Скопје и околината ќе имаме слично време, со повремен локален дожд во текот на утрешниот ден и со засилен ветер од северен правец.

ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Внимавајте: Појава на мраз на повеќе места низ Македонија, лизгави и замрзнати коловози – ова е најновата најава од Славчо Попоски

Реклама

Метео прогноза на Славчо Попоски:

На многу места појава на мраз, поради врнежите денес утре наутро очекуваме на повеќе места низ Македонија лизгави и замрзнати коловози, па затоа препорачуваме возачите да бидат крајно внимателни, секако и пешаците!

Во текот на утрешниот ден ќе започне да дува засилен ветер од северен правец, со што од север ќе започне спуштање на постудена воздушна маса. Повремено ветерот ќе достигнува брзина од над 60 км/час, особено Долж Повардарието. Ветерот ќе продолжи и во текот на ноќта кон среда, кога ќе започне и разведрување и повлекувње на облачноста во Македонија.

Токму поради разведрувањето, и стабилизирањето на времето, во среда и во четврток на повеќе места низ Македонија се очекува појава на утрински мраз, кој секако особено лошо ќе влијае врз веќе расцветаните овошки.

Температурите во среда и во четврток во утринските часови ќе се спуштаат во интервалот од -5 до 3 степени, а на високите планински места тие ќе се спуштат дури и под -5 степени.

Сепак максималните дневни температури на воздухот ќе бидат во пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 18 степени, а најсвежо преку ден ќе биде утре кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 7 и 14 степени.

Во Скопје и околината ќе имаме слично време, со повремен локален дожд во текот на утрешниот ден и со засилен ветер од северен правец.

ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО