Tuesday, July 23, 2024
33.8 C
Skopje

НАЈМАЛКУ 5 ЗАГИНАТИ, А ДЕСЕТИЦИ ПОВРЕДЕНИ: Автобус на „FlixBus“ се преврте во Германија, превезувал 53 патника

-Реклама-

Најмалку пет лица загинаа, а околу 20 се повредени во автобуската несреќа на автопат во близина на источниот германски град Лајпциг.

Реклама

Според првичните информации, има и потешко повредени.

-Реклама-

Автобусот на европскиот превозник „Фликсбас“ се превтел на пат од Берлин за Цирих, а автопатот е затворен во двата правци. На местото на настанот беа испратени пет хеликоптери.

-Реклама-

Во него имало 53 патници и двајца возачи, а несреќата се случила до аеродромот Лајпциг.

„Сè уште не се познати точните околности на несреќата“, соопштија од „Фликсбас“.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

НАЈМАЛКУ 5 ЗАГИНАТИ, А ДЕСЕТИЦИ ПОВРЕДЕНИ: Автобус на „FlixBus“ се преврте во Германија, превезувал 53 патника

-Реклама-

Најмалку пет лица загинаа, а околу 20 се повредени во автобуската несреќа на автопат во близина на источниот германски град Лајпциг.

Реклама

Според првичните информации, има и потешко повредени.

Автобусот на европскиот превозник „Фликсбас“ се превтел на пат од Берлин за Цирих, а автопатот е затворен во двата правци. На местото на настанот беа испратени пет хеликоптери.

Во него имало 53 патници и двајца возачи, а несреќата се случила до аеродромот Лајпциг.

„Сè уште не се познати точните околности на несреќата“, соопштија од „Фликсбас“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО