Sunday, May 19, 2024
17.8 C
Skopje

Трајанов за Локално: Тие што заговараат укинување на Преспанскиот договор се популисти, но сум за можна промена и враќање на името Македонија

-Реклама-

Промената на власта на ДУИ и СДСМ бара градење на широк опозициски блок и парламентарно мнозинство за темелни реформи, нов Устав, робусна борба против корупцијата, судски реформи итн.

Реклама

Македонија е заглавена во политичко мочуриште креирано од ДУИ поради што се неопходни промени, вели во интервју за „Локално“, лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов за причините за прекинувањето на соработката со СДСМ и влезот во новата коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ за настап на изборите.

-Реклама-

Според неговите проценки, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за претседател на државата, Гордана Силјановска-Давкова треба да освои над 330 илјади гласови.

-Реклама-

-Нема договор за уцени за уставни промени, но ќе се деблокират евроинтеграциите доколку како држава постигнеме широк граѓански и политички консензус и опстоиме на следните работи: по приемот во ЕУ, македонскиот јазик да биде официјален во рамките на ЕУ, образовните, историските и идентитетските прашања содржани во Преговарачката рамка да не бидат основа за блокада на евроинтеграциите и да се обезбеди реципроцитет од страна на Бугарија со признавање на макединското малцинство во Бугарија, одговара Трајанов за наводниот „џентлменски договор“ меѓу албанските партии.

Целиот текст може да го прочитате на lokalno.mk

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Трајанов за Локално: Тие што заговараат укинување на Преспанскиот договор се популисти, но сум за можна промена и враќање на името Македонија

-Реклама-

Промената на власта на ДУИ и СДСМ бара градење на широк опозициски блок и парламентарно мнозинство за темелни реформи, нов Устав, робусна борба против корупцијата, судски реформи итн.

Реклама

Македонија е заглавена во политичко мочуриште креирано од ДУИ поради што се неопходни промени, вели во интервју за „Локално“, лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов за причините за прекинувањето на соработката со СДСМ и влезот во новата коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ за настап на изборите.

Според неговите проценки, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за претседател на државата, Гордана Силјановска-Давкова треба да освои над 330 илјади гласови.

-Нема договор за уцени за уставни промени, но ќе се деблокират евроинтеграциите доколку како држава постигнеме широк граѓански и политички консензус и опстоиме на следните работи: по приемот во ЕУ, македонскиот јазик да биде официјален во рамките на ЕУ, образовните, историските и идентитетските прашања содржани во Преговарачката рамка да не бидат основа за блокада на евроинтеграциите и да се обезбеди реципроцитет од страна на Бугарија со признавање на макединското малцинство во Бугарија, одговара Трајанов за наводниот „џентлменски договор“ меѓу албанските партии.

Целиот текст може да го прочитате на lokalno.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО