Wednesday, May 22, 2024
14.8 C
Skopje

Силно невреме го зафати овој дел на Македонија: Пороен дожд, силен ветер и грмотевици

-Реклама-

За време на викендот, поради дополнителното заладување, снежната граница би можела да се спушти и на некои места со надморска височина од под 1000 метри, со што врнежи од снег може да се појават и во повисоките населени места и низ Македонија. За време на оваа голема промена на времето, локално ќе наврне големо количество на воден талог (над 40-50 л/м2)“, објави вчера метеорологот Славчо Попоски.

Реклама

Попладнево, како што и најавија метеоролозите, Скопје беше зафатено од невреме со пороен дожд, силен ветер и грмотевици, што е невообичаено за овој период од годината.

-Реклама-

„Поради веќе споменатиот силен и ладен Атмосферски фронт од север и од северозапад, утре попладне и навечер на повеќе места ќе има обилни врнежи од дожд, локално ќе биде и нестабилно, особено во централните, како и во источната половина од Македонија и со обилни поројни врнежи од дожд, електрични празнења и силен ветер (над 70 км/час)
Локално овие процеси ќе бидат застапени и во форма на големо невреме со силен град и олуен ветер.

-Реклама-

Целиот текст може да го прочитате на faktor.mk

ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Силно невреме го зафати овој дел на Македонија: Пороен дожд, силен ветер и грмотевици

-Реклама-

За време на викендот, поради дополнителното заладување, снежната граница би можела да се спушти и на некои места со надморска височина од под 1000 метри, со што врнежи од снег може да се појават и во повисоките населени места и низ Македонија. За време на оваа голема промена на времето, локално ќе наврне големо количество на воден талог (над 40-50 л/м2)“, објави вчера метеорологот Славчо Попоски.

Реклама

Попладнево, како што и најавија метеоролозите, Скопје беше зафатено од невреме со пороен дожд, силен ветер и грмотевици, што е невообичаено за овој период од годината.

„Поради веќе споменатиот силен и ладен Атмосферски фронт од север и од северозапад, утре попладне и навечер на повеќе места ќе има обилни врнежи од дожд, локално ќе биде и нестабилно, особено во централните, како и во источната половина од Македонија и со обилни поројни врнежи од дожд, електрични празнења и силен ветер (над 70 км/час)
Локално овие процеси ќе бидат застапени и во форма на големо невреме со силен град и олуен ветер.

Целиот текст може да го прочитате на faktor.mk

ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО