Wednesday, May 22, 2024
14.8 C
Skopje

Учителка планинарејќи со бебето и сопругот, загина на планината Медвед: Паднала 40 метри по карпата

-Реклама-

Учителка планинарејќи со бебето и сопругот, загина на планината Медвед: Паднала 40 метри по карпата

Реклама

Наставничката од Калифорнија, Заинаб Џозеф (40), загина во несреќа додека планинареше по стрмната и тешка патека во близина на Седона, Аризона, оваа недела, соопштија властите.

-Реклама-

Канцеларијата на шерифот на округот Јавапаи ја идентификуваше жената за која се вели дека престојувала со своето семејство во Седона.

-Реклама-

Џозеф планинареше со сопругот и едногодишното дете на Беар Планина, во близина на Седона, кога падна во понеделникот наутро, се вели во соопштението на канцеларијата на шерифот.

Таа паднала од карпа висока 43 метри, соопшти канцеларијата, а планинар кој случајно се нашол во близина се спуштил од карпата за да и помогне и ја нашол тешко повредена, се вели во соопштението.

Пожарникарите на округот Седона, екипите за пребарување и спасување на канцеларијата на шерифот и хеликоптерската единица за јавна безбедност на Аризона се упатиле кон патеката, но жената починала на местото на настанот, соопшти канцеларијата.

„Сопругот и детето се извадени од планината и жртвата е пронајдена“, соопшти канцеларијата на шерифот.

Инцидентот е под истрага, се вели.

Областа се наоѓа во Националната шума Коконино, околу 116 милји северно од Феникс. Шумската служба на САД ја опишува патеката до врвот на планината како предизвикувачка и премногу стрмна.

„Напорното пешачење до врвот на планината е главно стрмно и тешко“, се наведува во описот на оваа планинарска патека.

Исламското друштво на округот Оринџ објави на својата Фејсбук страница дека комеморативна молитва за „нашата најмила г-ѓа Џозеф“ ќе се одржи во петок навечер во училиштето Оринџ Кресент во Гарден Гроув.

Џозеф живеела со своето семејство во Хантингтон Бич, Калифорнија, јужно од Гарден Гроув.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Учителка планинарејќи со бебето и сопругот, загина на планината Медвед: Паднала 40 метри по карпата

-Реклама-

Учителка планинарејќи со бебето и сопругот, загина на планината Медвед: Паднала 40 метри по карпата

Реклама

Наставничката од Калифорнија, Заинаб Џозеф (40), загина во несреќа додека планинареше по стрмната и тешка патека во близина на Седона, Аризона, оваа недела, соопштија властите.

Канцеларијата на шерифот на округот Јавапаи ја идентификуваше жената за која се вели дека престојувала со своето семејство во Седона.

Џозеф планинареше со сопругот и едногодишното дете на Беар Планина, во близина на Седона, кога падна во понеделникот наутро, се вели во соопштението на канцеларијата на шерифот.

Таа паднала од карпа висока 43 метри, соопшти канцеларијата, а планинар кој случајно се нашол во близина се спуштил од карпата за да и помогне и ја нашол тешко повредена, се вели во соопштението.

Пожарникарите на округот Седона, екипите за пребарување и спасување на канцеларијата на шерифот и хеликоптерската единица за јавна безбедност на Аризона се упатиле кон патеката, но жената починала на местото на настанот, соопшти канцеларијата.

„Сопругот и детето се извадени од планината и жртвата е пронајдена“, соопшти канцеларијата на шерифот.

Инцидентот е под истрага, се вели.

Областа се наоѓа во Националната шума Коконино, околу 116 милји северно од Феникс. Шумската служба на САД ја опишува патеката до врвот на планината како предизвикувачка и премногу стрмна.

„Напорното пешачење до врвот на планината е главно стрмно и тешко“, се наведува во описот на оваа планинарска патека.

Исламското друштво на округот Оринџ објави на својата Фејсбук страница дека комеморативна молитва за „нашата најмила г-ѓа Џозеф“ ќе се одржи во петок навечер во училиштето Оринџ Кресент во Гарден Гроув.

Џозеф живеела со своето семејство во Хантингтон Бич, Калифорнија, јужно од Гарден Гроув.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО