Wednesday, May 22, 2024
14.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Неколку градови под вода, вода тече низ улиците, проблеми со струјата – големо НЕВРЕМЕ ја зафати Грција

-Реклама-

Силно невреме ја зафати Грција, односно Лариса, каде обилните дождови доведоа до излевање на канализацијата, по што улиците беа поплавени, а во Волос е забележан и прекин на струја.

Реклама

Врз основа на податоците од метеоролошката станица на Националната опсерваторија во Атина, измерени се просечни 100 милиметри дожд или максимални 312 милиметри на час, поради што полицијата мораше да го прекине сообраќајот бидејќи улиците беа поплавени.

-Реклама-

Проблеми со струја во Волос
Во градот Волос во текот на ноќта имало проблеми со струјата, но како што пренесуваат грчките медиуми, се е брзо ставено под контрола.

-Реклама-

Министерот за цивилна заштита и климатска криза Василис Кикилијас од вчера престојува во Тесалија за будно да го следи развојот на невремето.

– Имаше оправдана загриженост на граѓаните овде во Тесалија бидејќи сеќавањата за катастрофата се свежи, затоа бевме сите овде, координирани и организирани.

Драго ми е затоа што досега овој напор се исплатеше. Само со заедничка и координирана работа можеме да добиеме многу добри резултати – најави тој.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

(ВИДЕО) Неколку градови под вода, вода тече низ улиците, проблеми со струјата – големо НЕВРЕМЕ ја зафати Грција

-Реклама-

Силно невреме ја зафати Грција, односно Лариса, каде обилните дождови доведоа до излевање на канализацијата, по што улиците беа поплавени, а во Волос е забележан и прекин на струја.

Реклама

Врз основа на податоците од метеоролошката станица на Националната опсерваторија во Атина, измерени се просечни 100 милиметри дожд или максимални 312 милиметри на час, поради што полицијата мораше да го прекине сообраќајот бидејќи улиците беа поплавени.

Проблеми со струја во Волос
Во градот Волос во текот на ноќта имало проблеми со струјата, но како што пренесуваат грчките медиуми, се е брзо ставено под контрола.

Министерот за цивилна заштита и климатска криза Василис Кикилијас од вчера престојува во Тесалија за будно да го следи развојот на невремето.

– Имаше оправдана загриженост на граѓаните овде во Тесалија бидејќи сеќавањата за катастрофата се свежи, затоа бевме сите овде, координирани и организирани.

Драго ми е затоа што досега овој напор се исплатеше. Само со заедничка и координирана работа можеме да добиеме многу добри резултати – најави тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО