Wednesday, May 22, 2024
14.8 C
Skopje

МАКЕДОНИЈА ИЗБОРИ 2024: Уапсено едно лице во Македонија на избирачко место, затоа што го фотографирал гласачкото ливче

-Реклама-

МАКЕДОНИЈА ИЗБОРИ 2024:

Реклама

Полицијата во Охрид го приведе А. И. (48) затоа што го фотографирал гласачкото ливче на избирачкото место 1271 во Охрид.

-Реклама-

По целосно документирање на настанот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава, информираа од СВР Охрид.

-Реклама-

Излезноста до 13 часот во првиот круг од претседателските избори е 26,35 отсто. Гласале 430.364 граѓани, според податоците на Државната изборна комисија (ДИК).

Оваа бројка е во реалност и повисока, имајќи предвид ДИК сè уште ги нема пребројано сите гласови.

До сега не се забележани поголеми инциденти и сериозни нарушувања.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

МАКЕДОНИЈА ИЗБОРИ 2024: Уапсено едно лице во Македонија на избирачко место, затоа што го фотографирал гласачкото ливче

-Реклама-

МАКЕДОНИЈА ИЗБОРИ 2024:

Реклама

Полицијата во Охрид го приведе А. И. (48) затоа што го фотографирал гласачкото ливче на избирачкото место 1271 во Охрид.

По целосно документирање на настанот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава, информираа од СВР Охрид.

Излезноста до 13 часот во првиот круг од претседателските избори е 26,35 отсто. Гласале 430.364 граѓани, според податоците на Државната изборна комисија (ДИК).

Оваа бројка е во реалност и повисока, имајќи предвид ДИК сè уште ги нема пребројано сите гласови.

До сега не се забележани поголеми инциденти и сериозни нарушувања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО