Wednesday, May 22, 2024
14.8 C
Skopje

Околу 145.000 гласови разлика меѓу Силјановска Давкова и Пендаровски, професорката со убедлива победа

-Реклама-

Колку и да е очигледно дека тој влегува во вториот круг, овој изборен резултат е сигурно голем “удар“ и за него и за СДСМ.

Реклама

Околу 145.000 гласови разлика меѓу Силјановска Давкова и Пендаровски, професорката со убедлива победа

-Реклама-

Огромна победа на Гордана Силјановска Давкова на првиот круг на претседателските избори во Македонија.

-Реклама-

Според досегашните резултати на ДИК, разликата во гласовите на кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е 145.000 гласови.

Голем пораз за Стево Пендаровски се резултатите од денешните избори. Колку и да е очигледно дека тој влегува во вториот круг, овој изборен резултат е сигурно голем “удар“ и за него и за СДСМ.

Првичните резултати што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница покажуваат дека од обработени 80 проценти од гласовите, односно 2 806 од вкупно 3 508 избирачки места, води кандидаткта на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова со освоени 282 075 гласови (39,82%), пред Стево Пендаровски од СДСМ со 137 450 гласови (19,42%).

Трет е Бујар Османи од ДУИ со 101 160 гласови (14,28 %), Арбен Таравари од коалицијата Вреди има 71 633 гласови (10,11 %), Максим Димитриевски од ЗНАМ има 59 933 гласови (8,46 %), Билјана Ванковска поддржана од Левица има 30 802 гласови (4,35 %) и Стевчо Јакимовски од ГРОМ има 5 321 гласови (0,75 %).

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Околу 145.000 гласови разлика меѓу Силјановска Давкова и Пендаровски, професорката со убедлива победа

-Реклама-

Колку и да е очигледно дека тој влегува во вториот круг, овој изборен резултат е сигурно голем “удар“ и за него и за СДСМ.

Реклама

Околу 145.000 гласови разлика меѓу Силјановска Давкова и Пендаровски, професорката со убедлива победа

Огромна победа на Гордана Силјановска Давкова на првиот круг на претседателските избори во Македонија.

Според досегашните резултати на ДИК, разликата во гласовите на кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е 145.000 гласови.

Голем пораз за Стево Пендаровски се резултатите од денешните избори. Колку и да е очигледно дека тој влегува во вториот круг, овој изборен резултат е сигурно голем “удар“ и за него и за СДСМ.

Првичните резултати што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница покажуваат дека од обработени 80 проценти од гласовите, односно 2 806 од вкупно 3 508 избирачки места, води кандидаткта на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова со освоени 282 075 гласови (39,82%), пред Стево Пендаровски од СДСМ со 137 450 гласови (19,42%).

Трет е Бујар Османи од ДУИ со 101 160 гласови (14,28 %), Арбен Таравари од коалицијата Вреди има 71 633 гласови (10,11 %), Максим Димитриевски од ЗНАМ има 59 933 гласови (8,46 %), Билјана Ванковска поддржана од Левица има 30 802 гласови (4,35 %) и Стевчо Јакимовски од ГРОМ има 5 321 гласови (0,75 %).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО