Wednesday, May 22, 2024
14.8 C
Skopje

Тито наредил да не го допираат, Аркан го чуваше – Кој беше Велибор Џаровски? Намести над 80 натпревари

-Реклама-

Тито наредил да не го допираат, Аркан го чуваше – Кој беше Велибор Џаровски? Намести над 80 натпревари

Реклама

Тажна вест го потресе регионот бидејќи македонските медиуми објавија дека Велибор Џаровски починал на 75-годишна возраст .Македонецот Велибор Џаро Џаровски намести повеќе од 80 натпревари во стара Југославија, а урбаните легенди за овој харизматичен шегаџија и денес се раскажуваат.

-Реклама-

Популарниот Џаро е апсолутен крал на фудбалските местење и поп-акробации од стара Југославија.Џаровски беше менаџер на најголемите поп ѕвезди од 80-тите. Ги претставуваше Здравко Чолиќ, Бјело Дугма, Мишо Ковач, Тереза ​​Кесовија и многу други.

-Реклама-

Благодарение на таа работа запознал многу влијателни луѓе, директори на сали, судии…Тој беше првиот што го организираше концертот на Здравко Чолиќ на Маракана во 1978 година, имаше 70.000 луѓе, а само неколку часа пред настапот договори неколку натпревари.

Но, секогаш истакнуваше дека најголем успех во кариерата не му биле познатите клиенти, туку резултатите што ги постигнал со Слога Југомагнат.„За мене најголеми успеси не се Здравко Чолиќ, Мишо Ковач, „Бијело Дугме“, Тереза ​​Кесовија, Бора Чорба, Оливер Мандиќ, Кемал Монтено, Мики Јевремовиќ, „Индекси“ и „Леб и сол“, чиј менаџер бев јас. но фудбалскиот клуб Слога Југомагнат во првата македонска лига Освоивме три титули по ред, благодарение на мене“, вели тој во едно интервју.

Првиот меч што го наместил бил меѓу Југококта и Тиквеш и платил 500.000 динари за да се одигра онака како што си замислил. Верувале или не, тој успеа да договори нисколигашки натпревар во Македонија да заврши со резултат 134:0. Тоа беше меч меѓу Лескоец и Велгошти, кој се одигра далечната 1971 година.

Џаро мораше да направи таков резултат бидејќи се плашеше дека конкуренцијата ќе биде уште поголема.Поранешниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Југославија, Славко Шајбер, јавно го обвини дека е „црното зло“ на југословенскиот фудбал.

Беше обвинет дека наместил 22 натпревари, а низ поранешната земја се фалеше дека наместил повеќе од 80 натпревари.

„Грешeја, наместив 23 меча. Меѓутоа, кога беше во прашање анализата на мечот Хајдук – Слобода во Сплит, а резултатот беше 1:1, тогаш обвинителот рече – по ова треба да излезете. Тоа значеше зошто да го чепкаме Хајдук. Го имаме Џаровски и онака за 22 наместени натпревари.

Му се заканувале со затворска казна од 15 години. Го ослободија по 90 дена.Џаровски еднаш ја откри својата „технологија“.„Во секој клуб имате играчи кои се коцкари, им требаат пари за куќа, сакаат нов автомобил или имаат љубовница која треба да ја издржуваат. Нормално е што ги запознав играчите на стадионите, каде што правев концерти. Зборував и со управата на клубовите и му велам на судијата: „Не вади карти, играат два пријателски клуба. И секому му е јасно“.

Јосип Броз Тито наводно еднаш рекол за овој харизматичен Македонец:“Не го допирај! Па, тој го прави тоа на убав начин.”„Има разлика помеѓу местење и лажирање. Местење е кога во него учествуваат двата клуба, а лажирање е тоа што – еден добива црвен картон, овој пенал, па голманот пушта гол, или ќе падне некој автогол.

Во двата случаи најважна е црната торба и парите“, рече Македонецот.Меѓутоа, работите не му оделе секогаш така лесно. Кога му крадел бодови за скопски Вардар двапати пукале во него, во Прибој на Лима и во Тузла.„Таму крадев поени. Среќа што ме промашија, морав да бидам внимателен.

Всушност, најмногу се плашев од кодоши“.“Наместив и европски клупски и репрезентативни натпревари. И еден натпревар на македонската репрезентација. Република Ирска требаше да биде исфрлена. Италијанскиот судија изрече два пенали за Македонија”, откри Џаро во интервју за Политика.

Да немаше сериозна политичка заштита, никогаш немаше да може толку лежерно да прави криминали.„Секако дека имав политички грб, и тоа широк, инаку уште ќе бев во затвор. Еден од моите заштитници беше Стане Доланц, тогашниот шеф на тајната и јавната полиција на Југославија, човекот кој сакаше да го наследи Тито.

Ме штитеше и сопственикот на на клубот кој беше првак во скратена Југославија, пред Звезда и Партизан (изгледа мисли на Жељко Ражнатовиќ). Заедно летувавме и се коцкавме по казина.Уште еден мој заштитник е и денес крал на Свети Стефан кажа во една прилика Џаровски.

Џаро еднаш откри дека прокоцкал околу 3 милиони евра играјќи покер во европските казина.Кога новинарите го прашаа колку пари најмногу имал во себе во еден момент, Џаровски одговори:Не можам да прецизирам, но знам дека во европските казина, играјќи покер и блек џек, изгубив, според мојата слободна проценка, 5.000.000 марки. Што е уште полошо, имав и свое казино и едвај чекав да го затворам и да одам да си ја пробам среќата во Грција, Германија или Австрија“.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Тито наредил да не го допираат, Аркан го чуваше – Кој беше Велибор Џаровски? Намести над 80 натпревари

-Реклама-

Тито наредил да не го допираат, Аркан го чуваше – Кој беше Велибор Џаровски? Намести над 80 натпревари

Реклама

Тажна вест го потресе регионот бидејќи македонските медиуми објавија дека Велибор Џаровски починал на 75-годишна возраст .Македонецот Велибор Џаро Џаровски намести повеќе од 80 натпревари во стара Југославија, а урбаните легенди за овој харизматичен шегаџија и денес се раскажуваат.

Популарниот Џаро е апсолутен крал на фудбалските местење и поп-акробации од стара Југославија.Џаровски беше менаџер на најголемите поп ѕвезди од 80-тите. Ги претставуваше Здравко Чолиќ, Бјело Дугма, Мишо Ковач, Тереза ​​Кесовија и многу други.

Благодарение на таа работа запознал многу влијателни луѓе, директори на сали, судии…Тој беше првиот што го организираше концертот на Здравко Чолиќ на Маракана во 1978 година, имаше 70.000 луѓе, а само неколку часа пред настапот договори неколку натпревари.

Но, секогаш истакнуваше дека најголем успех во кариерата не му биле познатите клиенти, туку резултатите што ги постигнал со Слога Југомагнат.„За мене најголеми успеси не се Здравко Чолиќ, Мишо Ковач, „Бијело Дугме“, Тереза ​​Кесовија, Бора Чорба, Оливер Мандиќ, Кемал Монтено, Мики Јевремовиќ, „Индекси“ и „Леб и сол“, чиј менаџер бев јас. но фудбалскиот клуб Слога Југомагнат во првата македонска лига Освоивме три титули по ред, благодарение на мене“, вели тој во едно интервју.

Првиот меч што го наместил бил меѓу Југококта и Тиквеш и платил 500.000 динари за да се одигра онака како што си замислил. Верувале или не, тој успеа да договори нисколигашки натпревар во Македонија да заврши со резултат 134:0. Тоа беше меч меѓу Лескоец и Велгошти, кој се одигра далечната 1971 година.

Џаро мораше да направи таков резултат бидејќи се плашеше дека конкуренцијата ќе биде уште поголема.Поранешниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Југославија, Славко Шајбер, јавно го обвини дека е „црното зло“ на југословенскиот фудбал.

Беше обвинет дека наместил 22 натпревари, а низ поранешната земја се фалеше дека наместил повеќе од 80 натпревари.

„Грешeја, наместив 23 меча. Меѓутоа, кога беше во прашање анализата на мечот Хајдук – Слобода во Сплит, а резултатот беше 1:1, тогаш обвинителот рече – по ова треба да излезете. Тоа значеше зошто да го чепкаме Хајдук. Го имаме Џаровски и онака за 22 наместени натпревари.

Му се заканувале со затворска казна од 15 години. Го ослободија по 90 дена.Џаровски еднаш ја откри својата „технологија“.„Во секој клуб имате играчи кои се коцкари, им требаат пари за куќа, сакаат нов автомобил или имаат љубовница која треба да ја издржуваат. Нормално е што ги запознав играчите на стадионите, каде што правев концерти. Зборував и со управата на клубовите и му велам на судијата: „Не вади карти, играат два пријателски клуба. И секому му е јасно“.

Јосип Броз Тито наводно еднаш рекол за овој харизматичен Македонец:“Не го допирај! Па, тој го прави тоа на убав начин.”„Има разлика помеѓу местење и лажирање. Местење е кога во него учествуваат двата клуба, а лажирање е тоа што – еден добива црвен картон, овој пенал, па голманот пушта гол, или ќе падне некој автогол.

Во двата случаи најважна е црната торба и парите“, рече Македонецот.Меѓутоа, работите не му оделе секогаш така лесно. Кога му крадел бодови за скопски Вардар двапати пукале во него, во Прибој на Лима и во Тузла.„Таму крадев поени. Среќа што ме промашија, морав да бидам внимателен.

Всушност, најмногу се плашев од кодоши“.“Наместив и европски клупски и репрезентативни натпревари. И еден натпревар на македонската репрезентација. Република Ирска требаше да биде исфрлена. Италијанскиот судија изрече два пенали за Македонија”, откри Џаро во интервју за Политика.

Да немаше сериозна политичка заштита, никогаш немаше да може толку лежерно да прави криминали.„Секако дека имав политички грб, и тоа широк, инаку уште ќе бев во затвор. Еден од моите заштитници беше Стане Доланц, тогашниот шеф на тајната и јавната полиција на Југославија, човекот кој сакаше да го наследи Тито.

Ме штитеше и сопственикот на на клубот кој беше првак во скратена Југославија, пред Звезда и Партизан (изгледа мисли на Жељко Ражнатовиќ). Заедно летувавме и се коцкавме по казина.Уште еден мој заштитник е и денес крал на Свети Стефан кажа во една прилика Џаровски.

Џаро еднаш откри дека прокоцкал околу 3 милиони евра играјќи покер во европските казина.Кога новинарите го прашаа колку пари најмногу имал во себе во еден момент, Џаровски одговори:Не можам да прецизирам, но знам дека во европските казина, играјќи покер и блек џек, изгубив, според мојата слободна проценка, 5.000.000 марки. Што е уште полошо, имав и свое казино и едвај чекав да го затворам и да одам да си ја пробам среќата во Грција, Германија или Австрија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО