Tuesday, June 25, 2024
28.8 C
Skopje

ФК Вардар преку бараж го обезбеди опстанокот во ПМФЛ

-Реклама-

Фудбалерите на Вардар и следната сезона ќе играат во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево го совладаа третопласираниот тим во второлигашката конкуренција Детонит Плачковица со 2-0 (2-0) во баражот кој се одигра во Струмица.

Реклама

Победата која му донесе прволигашки опстанок на најтрофејниот македонски клуб ја навести Дејан Ѓуриќ во 42 минута, а само три минути подоцна предноста ја удвои Лука Шушњара.

-Реклама-

Нови членови на ПМФЛ во сезоната 2024/25 ќе бидат дебитантот Беса и повратникот во прволигашката конкуренција Пелистер.

-Реклама-

Во Втората лига се преселија Македонија Ѓорче Петров и Брегалница.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

ФК Вардар преку бараж го обезбеди опстанокот во ПМФЛ

-Реклама-

Фудбалерите на Вардар и следната сезона ќе играат во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево го совладаа третопласираниот тим во второлигашката конкуренција Детонит Плачковица со 2-0 (2-0) во баражот кој се одигра во Струмица.

Реклама

Победата која му донесе прволигашки опстанок на најтрофејниот македонски клуб ја навести Дејан Ѓуриќ во 42 минута, а само три минути подоцна предноста ја удвои Лука Шушњара.

Нови членови на ПМФЛ во сезоната 2024/25 ќе бидат дебитантот Беса и повратникот во прволигашката конкуренција Пелистер.

Во Втората лига се преселија Македонија Ѓорче Петров и Брегалница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО