Tuesday, June 25, 2024
28.8 C
Skopje

ДОАЃА ПРВИОТ СИЛЕН ТОПЛОТЕН БРАН! 35 степени во Грција и регионот, еве колку ќе биде во Македонија и каква е прогнозата за наредните денови

-Реклама-

Од овој викенд вистински летни температури и до 35 степени, придружени со локална попладневна нестабилност и можност за ново невреме, најави Славчо Попоски.

Реклама

Периодот на локална попладневна нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер, како и со услови за локално невреме во Македонија продолжува и во следниот период.

-Реклама-

Тој исто така додава дека, од викендот, па некаде до средината на следната недела под влијание на изразено југозападно струење на висина, температурите позначително ќе пораснат и тие ќе бидат натпросечно високи и навистина летни и тие ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени. Не се исклучува можноста во овој период тие во најтоплите централни и југоисточни предели локално да надминат и 35 степени.

-Реклама-

Токму поради изразеното југозападно струење на висина, од викендот и тоа од Сахара кон Македонија ќе се врши транспорт на прашина и на песок, па така и атмосферата нема да биде во целост чиста и ќе биде заматена.

Во Скопје исто така од викендот температурата значително ќе се покачи и над 30 степени, заврши метеорологот.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

ДОАЃА ПРВИОТ СИЛЕН ТОПЛОТЕН БРАН! 35 степени во Грција и регионот, еве колку ќе биде во Македонија и каква е прогнозата за наредните денови

-Реклама-

Од овој викенд вистински летни температури и до 35 степени, придружени со локална попладневна нестабилност и можност за ново невреме, најави Славчо Попоски.

Реклама

Периодот на локална попладневна нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер, како и со услови за локално невреме во Македонија продолжува и во следниот период.

Тој исто така додава дека, од викендот, па некаде до средината на следната недела под влијание на изразено југозападно струење на висина, температурите позначително ќе пораснат и тие ќе бидат натпросечно високи и навистина летни и тие ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени. Не се исклучува можноста во овој период тие во најтоплите централни и југоисточни предели локално да надминат и 35 степени.

Токму поради изразеното југозападно струење на висина, од викендот и тоа од Сахара кон Македонија ќе се врши транспорт на прашина и на песок, па така и атмосферата нема да биде во целост чиста и ќе биде заматена.

Во Скопје исто така од викендот температурата значително ќе се покачи и над 30 степени, заврши метеорологот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО