Tuesday, June 25, 2024
28.8 C
Skopje

“ОВА Е СТРАШНО, СО ЧАСОВИ ВЕЌЕ ВРНЕ БЕЗ ПРЕСТАН” – водата е низ улиците и носи се пред себе, пукна и брана во Германија

-Реклама-

Обилните врнежи во Германија денеска предизвикаа поплави во Баварија, а продолжениот дожд доведе до пукање на брана и насип во Аугсбург.

Реклама

Селата во и околу Меммингем се под вода, а евакуиран е и затворот во тој град. Околу 150 затвореници се распоредени меѓу затворите во Ландсберг, Кемптен и Аугсбург.

-Реклама-

Тие беа евакуирани поради опасност од поплави во затворот и прекин на струја. Неколку стотици припадници на итната помош, пожарникари и волонтери се на терен, пренесува Билд.

-Реклама-

Во Кисинг, село во близина на Аугсбург, врнело толку многу дожд во рок од половина час што улицата низ која со автомобил минувала соговорничката, таа повеќе не можела да се вози назад бидејќи била поплавена.

„Пожарникарите се на терен. Ова е навистина страшно, не престанува да врне од средата.

Не знаете ни кога ќе падне“, вели Ј.М., Србинка која живее во Германија. Баварскиот премиер Маркус Зедер пристигна во поплавената област во областа Аугсбург.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

“ОВА Е СТРАШНО, СО ЧАСОВИ ВЕЌЕ ВРНЕ БЕЗ ПРЕСТАН” – водата е низ улиците и носи се пред себе, пукна и брана во Германија

-Реклама-

Обилните врнежи во Германија денеска предизвикаа поплави во Баварија, а продолжениот дожд доведе до пукање на брана и насип во Аугсбург.

Реклама

Селата во и околу Меммингем се под вода, а евакуиран е и затворот во тој град. Околу 150 затвореници се распоредени меѓу затворите во Ландсберг, Кемптен и Аугсбург.

Тие беа евакуирани поради опасност од поплави во затворот и прекин на струја. Неколку стотици припадници на итната помош, пожарникари и волонтери се на терен, пренесува Билд.

Во Кисинг, село во близина на Аугсбург, врнело толку многу дожд во рок од половина час што улицата низ која со автомобил минувала соговорничката, таа повеќе не можела да се вози назад бидејќи била поплавена.

„Пожарникарите се на терен. Ова е навистина страшно, не престанува да врне од средата.

Не знаете ни кога ќе падне“, вели Ј.М., Србинка која живее во Германија. Баварскиот премиер Маркус Зедер пристигна во поплавената област во областа Аугсбург.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО