Tuesday, June 25, 2024
28.8 C
Skopje

(ФОТО) ВО ЈУНИ СЦЕНИ КАКО ОД ЗИМА: Град со големина на орев, оштетени куќи, силниот ветер направи проблеми – големо невреме во Војводина

-Реклама-

Големо невреме попладне ја зафати Србија, поточно Бачка Паланка, Футог и Нови Сад.

Реклама

Како што претходно беше најавено, силната бура забележана на североистокот на Босна се пресели во Војводина и се движи понатаму кон Романија.

-Реклама-

Судејќи според видеата објавени на мрежите, обилните врнежи го парализираа градот, покрај Бачка Паланка и Футог, а се поизвесно е дека ќе биде зафатен и Нови Сад.

-Реклама-

Според жителите на Бачка Паланка, некои домаќинства останале без струја и дека ветерот превртел приколка на „Мостот 25 Мај“.

На југозападниот и западниот дел на Србија, на линијата: Лозница-Ваљево-Чачак-Краљево-Копаоник се формирала сува линија која ја дели сувата воздушна маса на југозапад и влажната во централна Србија.

Претходно, РЗМЗ соопшти дека се очекуваат локални врнежи и грмежи во подрачјето на источна Србија.

Понеделник, 3 јуни многу нестабилно, особено во вториот дел од денот, со обилни врнежи и краткотрајно големи врнежи со град (локално со пречник над 5 см) и силен ветер во подрачјето на најсилен развој.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

(ФОТО) ВО ЈУНИ СЦЕНИ КАКО ОД ЗИМА: Град со големина на орев, оштетени куќи, силниот ветер направи проблеми – големо невреме во Војводина

-Реклама-

Големо невреме попладне ја зафати Србија, поточно Бачка Паланка, Футог и Нови Сад.

Реклама

Како што претходно беше најавено, силната бура забележана на североистокот на Босна се пресели во Војводина и се движи понатаму кон Романија.

Судејќи според видеата објавени на мрежите, обилните врнежи го парализираа градот, покрај Бачка Паланка и Футог, а се поизвесно е дека ќе биде зафатен и Нови Сад.

Според жителите на Бачка Паланка, некои домаќинства останале без струја и дека ветерот превртел приколка на „Мостот 25 Мај“.

На југозападниот и западниот дел на Србија, на линијата: Лозница-Ваљево-Чачак-Краљево-Копаоник се формирала сува линија која ја дели сувата воздушна маса на југозапад и влажната во централна Србија.

Претходно, РЗМЗ соопшти дека се очекуваат локални врнежи и грмежи во подрачјето на источна Србија.

Понеделник, 3 јуни многу нестабилно, особено во вториот дел од денот, со обилни врнежи и краткотрајно големи врнежи со град (локално со пречник над 5 см) и силен ветер во подрачјето на најсилен развој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО