Tuesday, July 16, 2024
25.8 C
Skopje

Лекарите наведоа намирници кои го подобруваат здравјето на очите

-Реклама-

Добро е познато дека одредени намирници имаат позитивно влијание на одредени делови од телото. Исто така, познато е дека морковот е зеленчук за кој отсекогаш се зборувало дека е добар за видот.

Реклама

Во продолжение дознајте кои намирници за добар вид може да се консумираат и зошто се толку важни за вашето здравје.

-Реклама-

Храна за добар вид

-Реклама-

Некои намирници ќе имаат посебен ефект врз видот поради нивните витамини и минерали и треба да бидат вклучени во дневните оброци. Ова вклучува храна која содржи омега-3 масни киселини, лутеин, цинк, витамини Ц и Е.

Еве која храна содржи најмногу од овие витамини и минерали:

Црвен пипер
Црвениот пипер содржи многу витамин Ц, кој е добар за крвните садови во очите. Освен во пиперките, витаминот Ц го има и во лимоните, грејпфрутот, кивито, шипинка, карфиолот итн. Важно е сите овие намирници да се јадат сирови бидејќи нивната ефикасност може да се намали со предолга термичка обработка на превисоки температури.

Зелен лиснат зеленчук
Кељот, спанаќот, но и брокулата, бриселското зелје, зелената салата, пченката и грашокот содржат лутеин и зеаксантин, кои се антиоксиданси кои го подобруваат видот и спречуваат болести на очите. Овие два антиоксиданси се наоѓаат и во овошјето и во жолчките од јајцето.

Зеленчук богат со бета каротен
Тие вклучуваат моркови, слатки компири, праски и дињи. Бета каротинот е важен за ноќното гледање, односно за прилагодување на очите кон темнината.

Грав и мешунки
Покрај многу други придобивки, гравот и мешунките исто така ќе им помогнат на очите да се прилагодат на темнината. Ова ги вклучува речиси сите видови грав, како и леќата и наутот.

Лосос и туна
Лососот, туната, сардините и другите масни риби се богати со омега-3 масни киселини, кои ги штитат очите од појава на глауком, односно од состојба која го оштетува оптичкиот нерв, а доколку не се лекува може да доведе до слепило.

Јаткасти плодови и семиња
Покрај рибата, јаткастите плодови содржат и омега-3 масни киселини, како и витамин Е, кој ги штити очите од болести кои доаѓаат со стареењето на очите. Покрај јаткастите плодови, одредени семиња ги имаат и истите состојки, а меѓу нив се чиа, ленено семе и семе од коноп.

Кои количини на храна се потребни за добар вид?

Кога зборуваме за количини, за да се спречи појава на очни болести, неопходно е секојдневно да се земаат овие намирници во следните количини:

– 500 мг витамин Ц

– 10 mg лутеин

– 2 mg зеаксантин

– 80 mg цинк

– 400 mg витамин Е

Кои болести може да се спречат со храна за добар вид?

Покрај тоа што споменатите намирници имаат многу придобивки за целиот организам, ќе придонесат и за здравјето на очите.

Поточно, ќе ја спречат појавата на одредени болести како катаракта, а со нивна помош ќе се олеснат и проблемите кои доаѓаат со стареењето како глауком, суви очи или слаб ноќен вид.

Заклучок

Одредени намирници, претежно овошје и зеленчук, содржат различни витамини и антиоксиданси кои се повеќе од важни за здравјето на очите. За да има влијание храната за добар вид, важно е да ја вклучите што повеќе во дневното мени.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Лекарите наведоа намирници кои го подобруваат здравјето на очите

-Реклама-

Добро е познато дека одредени намирници имаат позитивно влијание на одредени делови од телото. Исто така, познато е дека морковот е зеленчук за кој отсекогаш се зборувало дека е добар за видот.

Реклама

Во продолжение дознајте кои намирници за добар вид може да се консумираат и зошто се толку важни за вашето здравје.

Храна за добар вид

Некои намирници ќе имаат посебен ефект врз видот поради нивните витамини и минерали и треба да бидат вклучени во дневните оброци. Ова вклучува храна која содржи омега-3 масни киселини, лутеин, цинк, витамини Ц и Е.

Еве која храна содржи најмногу од овие витамини и минерали:

Црвен пипер
Црвениот пипер содржи многу витамин Ц, кој е добар за крвните садови во очите. Освен во пиперките, витаминот Ц го има и во лимоните, грејпфрутот, кивито, шипинка, карфиолот итн. Важно е сите овие намирници да се јадат сирови бидејќи нивната ефикасност може да се намали со предолга термичка обработка на превисоки температури.

Зелен лиснат зеленчук
Кељот, спанаќот, но и брокулата, бриселското зелје, зелената салата, пченката и грашокот содржат лутеин и зеаксантин, кои се антиоксиданси кои го подобруваат видот и спречуваат болести на очите. Овие два антиоксиданси се наоѓаат и во овошјето и во жолчките од јајцето.

Зеленчук богат со бета каротен
Тие вклучуваат моркови, слатки компири, праски и дињи. Бета каротинот е важен за ноќното гледање, односно за прилагодување на очите кон темнината.

Грав и мешунки
Покрај многу други придобивки, гравот и мешунките исто така ќе им помогнат на очите да се прилагодат на темнината. Ова ги вклучува речиси сите видови грав, како и леќата и наутот.

Лосос и туна
Лососот, туната, сардините и другите масни риби се богати со омега-3 масни киселини, кои ги штитат очите од појава на глауком, односно од состојба која го оштетува оптичкиот нерв, а доколку не се лекува може да доведе до слепило.

Јаткасти плодови и семиња
Покрај рибата, јаткастите плодови содржат и омега-3 масни киселини, како и витамин Е, кој ги штити очите од болести кои доаѓаат со стареењето на очите. Покрај јаткастите плодови, одредени семиња ги имаат и истите состојки, а меѓу нив се чиа, ленено семе и семе од коноп.

Кои количини на храна се потребни за добар вид?

Кога зборуваме за количини, за да се спречи појава на очни болести, неопходно е секојдневно да се земаат овие намирници во следните количини:

– 500 мг витамин Ц

– 10 mg лутеин

– 2 mg зеаксантин

– 80 mg цинк

– 400 mg витамин Е

Кои болести може да се спречат со храна за добар вид?

Покрај тоа што споменатите намирници имаат многу придобивки за целиот организам, ќе придонесат и за здравјето на очите.

Поточно, ќе ја спречат појавата на одредени болести како катаракта, а со нивна помош ќе се олеснат и проблемите кои доаѓаат со стареењето како глауком, суви очи или слаб ноќен вид.

Заклучок

Одредени намирници, претежно овошје и зеленчук, содржат различни витамини и антиоксиданси кои се повеќе од важни за здравјето на очите. За да има влијание храната за добар вид, важно е да ја вклучите што повеќе во дневното мени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО