Monday, September 25, 2023
18.8 C
Skopje
HomeВЕСТИСедум пожари околу Чернобил! Можно е ширење на радиоктивен чад

Седум пожари околу Чернобил! Можно е ширење на радиоктивен чад

-Реклама-

Седум шумски пожари избувнаа во близина на нуклеарната централа во Чернобил, соопшти Украина.

Украинците тврдат дека пожарите најверојатно избувнале поради гранатирање, а можно е и да се подметнати.

Пожарите се во областа која е под контрола на руските сили, што според Украинците го оневозможува гаснењето.
– Расте загриженоста дека може да се шири радиоактивен чад, објави украинската државна служба за специјални комуникации.

Да потсетиме, Чернобил падна во руски раце во првите денови од руската инвазија. Оттогаш на виделина излегоа неколку извештаи за тешките услови за работа на персоналот на нуклеарната централа.

Извор: Kurir.rs
Насловно ФОТО: bbc

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО

Седум пожари околу Чернобил! Можно е ширење на радиоктивен чад

Реклама

Седум шумски пожари избувнаа во близина на нуклеарната централа во Чернобил, соопшти Украина.

Украинците тврдат дека пожарите најверојатно избувнале поради гранатирање, а можно е и да се подметнати.

Пожарите се во областа која е под контрола на руските сили, што според Украинците го оневозможува гаснењето.
– Расте загриженоста дека може да се шири радиоактивен чад, објави украинската државна служба за специјални комуникации.

Да потсетиме, Чернобил падна во руски раце во првите денови од руската инвазија. Оттогаш на виделина излегоа неколку извештаи за тешките услови за работа на персоналот на нуклеарната централа.

Извор: Kurir.rs
Насловно ФОТО: bbc

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО