Tuesday, July 9, 2024
28.8 C
Skopje

Тенискиот свет во шок: Првата светска тенисерка ја прекина кариерата на 25 години

-Реклама-

Реклама

Првата светска тенисерка на ВТА ранкингот, Ешли Барти одлучи да ја прекине кариерата на 25 годишна возраст.

-Реклама-

Австралијката е актуелна шампионка на Австралија опен, минатата година го освои Вимблдон, а во 2009 година победи на Ролан Гарос.

-Реклама-

Таа не ги откри деталите за оваа одлука, туку појасни дека има други цели во животот.

„Среќна сум и спремна да ставам крај. Знам дека во овој момент во моето срце, за мене како личност ова е вистинска работа. Не бев сигурна како да ги споделам овие вести со вас, па се консултирав со моја пријателка (екс-тенисерката Кејси Делаква) да ми помогне. Благодарна сум за сè што овој спорт ми даде и се чувствувам гордо и исполнето. Секогаш ќе бидам благодарна за животните искуства кои ги креиравме заедно“, кажа Барти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ash Barty (@ashbarty)

Во својата кариера Ешли Барти запиша 305 победи и 102 порази, со заработка од речиси 24 милиони долари.

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

Тенискиот свет во шок: Првата светска тенисерка ја прекина кариерата на 25 години

-Реклама-

Реклама

Првата светска тенисерка на ВТА ранкингот, Ешли Барти одлучи да ја прекине кариерата на 25 годишна возраст.

Австралијката е актуелна шампионка на Австралија опен, минатата година го освои Вимблдон, а во 2009 година победи на Ролан Гарос.

Таа не ги откри деталите за оваа одлука, туку појасни дека има други цели во животот.

„Среќна сум и спремна да ставам крај. Знам дека во овој момент во моето срце, за мене како личност ова е вистинска работа. Не бев сигурна како да ги споделам овие вести со вас, па се консултирав со моја пријателка (екс-тенисерката Кејси Делаква) да ми помогне. Благодарна сум за сè што овој спорт ми даде и се чувствувам гордо и исполнето. Секогаш ќе бидам благодарна за животните искуства кои ги креиравме заедно“, кажа Барти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ash Barty (@ashbarty)

Во својата кариера Ешли Барти запиша 305 победи и 102 порази, со заработка од речиси 24 милиони долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО