Sunday, June 16, 2024
29.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Падна воен дрон во приватен двор

-Реклама-

Реклама

Вчера нешто пред 15 часот, воен дрон се урна на југот на Косовска Митровица. Станува збор за тактичко извидувачки дрон од израелско производство Elbit Skylark 1, потврдија од КФОР за косовски Телеграф.

-Реклама-

Додаваат дека дронот се урнал поради дефект и дека нема повредени. Исто така, нема штета, велат оттаму. Тие тврдат дека дронот паднал во приватен двор додека вршел рутински операции за надзор.

-Реклама-

КФОР им се заблагодариле на граѓаните за нивната соработка и директен контакт со косовските власти.

„КФОР сака да му се заблагодари на локалното население за нивното разбирање и соработка и за непосредниот контакт со косовските власти, овозможувајќи итно повлекување на дронот и ублажување на какво било мешање предизвикано од инцидентот. КФОР веќе започна истрага за да се утврди причината на инцидентот“.

Извор: Kurir.mk

- Advertisement -
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
spot_img

ПОПУЛАРНО

(ВИДЕО) Падна воен дрон во приватен двор

-Реклама-

Реклама

Вчера нешто пред 15 часот, воен дрон се урна на југот на Косовска Митровица. Станува збор за тактичко извидувачки дрон од израелско производство Elbit Skylark 1, потврдија од КФОР за косовски Телеграф.

Додаваат дека дронот се урнал поради дефект и дека нема повредени. Исто така, нема штета, велат оттаму. Тие тврдат дека дронот паднал во приватен двор додека вршел рутински операции за надзор.

КФОР им се заблагодариле на граѓаните за нивната соработка и директен контакт со косовските власти.

„КФОР сака да му се заблагодари на локалното население за нивното разбирање и соработка и за непосредниот контакт со косовските власти, овозможувајќи итно повлекување на дронот и ублажување на какво било мешање предизвикано од инцидентот. КФОР веќе започна истрага за да се утврди причината на инцидентот“.

Извор: Kurir.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
- Реклама -

ПОПУЛАРНО